Formaţia Atalanta a învins, miercuri seară, la Dublin, cu scorul de 3-0, echipa Bayer Leverkusen, şi a câştigat în premieră Liga Europa. Finala a fost arbitrată de Istvan Kovacs. Pentru Leverkusen este prima înfrângere din sezonul 2023/2024.

UPDATE -

Eroul hattrickului Atalantei, Ademola Lookman, a fost desemnat jucătorul meciului. "[Este acordat] din motive evidente şi datorită entuziasmului şi energiei sale generale. [A fost] foarte incisiv şi execuţia sa a fost perfectă.", a explicat Comisia de Observatori Tehnici a UEFA.

13 iunie - Eveniment Profit: Piața de Capital.forum - Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a. Parteneri BCR, BVB, CEC Bank, Depozitarul Central, Infinity Capital Investments, ROCA Industry, Sphera, Teraplast, Evergent Investment
17 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield, Globalworth, Imobiliare.ro, Nordis, Meta Estate, Genesis Property

Echipa italiană a primit trofeul Ligii Europa în ovaţiile publicului.

Anterior, au primit medalii arbitrii partidei, în fruntre cu Kovacs, şi finaliştii.

UPDATE -

Atalanta a deschis scorul în minutul 11 al partidei de la Dublin. Koopemeiners a recuperat un balon, i-a pasat lui Zappacosta, acesta a trimis în careu de unde Lookman a înscris. Elevii lui Xabi Alonso au replicat prin şutul lui Stanisic, din minutul 19, fără emoţii mari însă pentru poarta lui Musso. În minutul 26, nigerianul Lookman a primit la 20 de metri, a trecut de un adversar şi a şutat din afara careului pentru 2-0. Grimaldo a trecut pe lângă gol, pentru germani, dar Musso a intervenit şi la pauză Atalanta a intrat cu avantaj de două goluri. În partea secundă, Leverkusen nu a reuşit să străpungă apărarea italienilor, ba mai mult, în minutul 75

Ademola Lookman şi-a completat hat-trick-ul, devenind primul jucător nigerian care marchează o triplă într-o finală de cupă europeană. Leverkusen a solicitat penalti în minutul 90, dar analiza VAR nu a confirmat şi Atalanta s-a impus cu 3-0, cucerind primul ei trofeu continental, şi reuşind, totodată să administreze prima înfrângere stagională campioanei Germaniei, după 51 de meciuri consecutive fără înfrângere.

ATALANTA: Musso - Djimsiti, Hien, Kolasinac (Scalvini 46) – Zappacosta (Hateboer 84), Ederson, Koopmeiners, Ruggeri (Toloi 90+1) - De Ketelaere (Pasalic 57), Scamacca (El Bilal Toure 84), Lookman. ANTRENOR: Gian Piero Gasperini

BAYER LEVERKUSEN: Kovar – Stanisic (Boniface 46), Tah, Tapsoba – Frimpong (Tella 81), Xhaka, Palacios (Andrich 68), Hincapie – Grimaldo (Hlozek 68), Wirtz (Schick 81), Adli. ANTRENOR: Xabi Alonso

Cartonaşe galbene: Djimsiti 22, Scamacca 35, Zappacosta 60, Koopmeiners 70 / Wirtz 35, Tapsoba 67, Andrich 73

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene (toţi din România)

UPDATE -

Lookman, de la Atalanta, este de neoprit. El a marcat golul de 3-0 în minutul 75. Este primul jucător din istorie care reuşeşte un hattrick într-o finală de Liga Europa.

UPDATE -

Scorul la pauză este 2-0 pentru Atalanta.

UPDATE -

Acelaşi Lookman a înscris pentru 2-0 în minutul 26.

UPDATE -

Atalanta conduce cu 1-0, datorită golului marcat de Lookman în minutul 12.

ŞTIREA INIŢIALĂ

Formulele cu care cele două echipe au început confruntarea:

Atalanta: Musso - Djimsiti, Hien, Kolasinac - Zappacosta, Ederson, Koopmeiners, Ruggeri - De Ketelaere, Scamacca, Lookman. Antrenor: Gian Piero Gasperini

Bayer Leverkusen: Kovar - Stanisic, Tah, Tapsoba - Frimpong, Xhaka, Palacios, Hincapie – Grimaldo, Wirtz, Adli. Antrenor: Xabi Alonso

Brigada de arbitri este una cu patru români, cu Istvan Kovacs la centru. Pentru el este a doua finală europeană arbitrată, după cea din Conference League, în 2022. Din brigadă mai fac parte Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene, asistenţi, dar şi Cătălin Popa, asistent VAR. Alături de aceştia sunt al patrulea oficial Ivan Kruzliak (Slovacia), asistenul de rezervă Branislav Hancko (Slovacia), în timp ce în camera VAR sunt Paulus van Boekel (Ţările de Jos), arbitru VAR, şi Rob Dieperink (Ţările de Jos), suport VAR.

Atalanta, echipă din Serie A, s-a calificat în prima sa finală europeană din istorie, după ce a învins-o pe Marseille cu 4-1 la general în semifinale. Leverkusen, campioana din Bundesliga, a rămas neînvinsă în acest sezon şi a învins Roma cu 4-2 la general în semifinale.

Bayer Leverkusen a câştigat Cupa UEFA, competiţie ce a precedat Liga Europa, în 1988. De asemenea, Bayer a jucat finala Ligii Campionilor în 2002, pierdută în faţa celor de la Real Madrid.

Trofeul Ligii Europa are 65 cm şi 15 kg, este din argint şi a fost proiectat de atelierul Bertoni din Milano.

Câştigătorii ediţiei 2023/24 obţin un loc în Liga Campionilor.