Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski acuză Rusia de faptul că lansează şi controlează drone de pe nave din ”flota fantomă”, după ce drone au survolat în ultima perioadă spaţii aeriene ale unor state membre NATO ca Polonia, România şi Danemarca, relatează Euronews.
”Flota fantomă” constă în petroliere aproape ”invizibile”, dificil de urmărit, deoarece navighează fără un pavilion clar, uneori cu transponderele oprite.
Rolul lor este să ocolească sancţiuni internaţionale prin transportarea de petrol şi alte produse energetice ruseşti către ţări terţe, ca India sau China, departe de rarade şi controale.
Acest sistem permite Riusiei să obţină zilnic venituri importante, desrinate finanţării Războiului din Ucraina.
”Probele serviciilor secrete arată că Marea Baltică şi alte mări trebuie să fie închise navelor cargo ruseşti”, trage un semnal de alarmă Volodimir Zelenski.
Zelensky: #Russia is using tankers from its "shadow fleet"—a clandestine network of aging, often uninsured vessels evading Western sanctions—to launch and control #drones targeting #European countries. pic.twitter.com/xwgKz2j9ye
— ShanghaiEye????official (@ShanghaiEye) September 29, 2025
Statele Unite sunt tot mai de acord cu privire la faptul că sancţionarea ”flotei fantomă” şi a ţărilor care cumpără îl poate forţa pe preşedintele rus Vladimir Putin să se aşeze la masa negocierilor.
În acest sens, cel de-al 19-lea pachet de sancţiuni al Uniunii Europene (UE) vizează aceste nave.
Pe teren, armata ucraineană a bombardat în noaptea de duminică spre luni un centru de distribuţie electric în regiunea rusă Briansk.
Ea a atins de asemenea - cu o rachetă - o centrală electrică importantă la Belgorod, un oraş situat în apropiere de forntieră.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.