Parchetul General al Ucrainei acuză vineri armata rusă de faptul că a executat aproximativ 270 de prizonieri de război ucraineni de la începutul invaziei ruse, în februarie 2022, şi dă asigurări că acesta este rezultatul ”directivelor” oficialilor ruşi,. relatează AFP.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Kievul face aceste acuzaţii în timp ce Rusia şi Ucraina au început vineri un vast schimb de prizonieri - care urmează să continue în zilele următoare -, în urma unor negocieri directe, săptămâna trecută, la Istanbul.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski anunţă pe X eliberarea a 390 de militari ucraineni şi continuarea unui schimb de ”1.000 la 1.000” de prizonieri, stabilit la Istanbul, ”sâmbătă şi duminică”.

Evenimente
26 mai Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

Parchetul ucrainean acuză că numărul militarilor prizonieri pe care armata rusă i-a executat a crescut în mod vertiginos începând din 2024.

El precizează că a numărat 57 de cazuri în 2022, 11 în 2023, iar apoi 149 în 2024 şi 51 de la începutul lui 2025.

”Această creştere este legată de directivele date de către conducătorii politici şi militari ruşi” armatei, estimează parchetul ucrainean.

Parchetul ucrainean a anunţat ulterior, într-un comunicat separat, deschiderea unei anchete cu privire la două noi execuţii.

Potrivit parchetului, trupele ruse au luat joi dimineaţa cu asalt o poziţie ucraineană în apropierea satului Udacine (est).

Doi dintre cei patru militari ucraineni care se aflau în sat au fost luaţi prizonieri şi ucişi prin împuşcare într-o zonă împădurită.

Soarta ceorlalţi doi militari ucraineni este necunoscută, anunţă parchetul.

ACUZAŢII RECIPROCE

Ucraina şi Rusia s-au acuzat reciproc de faptul că au ucis prizonieri de război de la începutul invaziei ruse.

Misiunea ONU de Supraveghere a Drepturilor Omului în Ucraina denunţa în februarie o ”creştere puternică a numărului execuţiilor semnalate de militari ucraineni luaţi prizonieri de către Forţele armate rsue”.

Începând din august 2024, această Misiune ONU a înregistrat 79 de execuţii de acest fel în 24 de incidente, anunţa într-un comunicat ONU.

Misiunea ONU a documentat execuţia unui militar rus rănit şi incapabil să se apere de către trupele Kievului, potrivit aceieilaşi surse.

În ceea ce priveşte execuţia militarilor ucraineni, ”aceste incidente nu au avut loc din nimic. Personalităţi publice ruse au cerut în mod explicit un tratament inuman şi chiar execuţia militarilor ucraineni luaţi prizonieri”, denunţa şefa Misiunii ONU în Ucraina Danielle Bell.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.