Echipa Universitatea Cluj a învins vineri, în deplasare, scor 1-0, formaţia UTA Arad, în meciul de debut al etapei a noua din Superligă.

În prima repriză cele două echipe şi-au împărţit ocaziile mari. Vătăjelu a respins de pe linia porţii la lovitura de cap a lui arădeanului Carp, în minutul 21, iar oaspeţii au avut o bară în minutul 45, la şutul lui Ovidiu Bic. În minutul 71 clujenii au deschis scorul prin Daniel Popa, care a urmărit un şut al lui Gabriel Simion, respins de portarul Iacob. Elevii lui Sabău au rămas în zece oameni în minutul 80, la cartonaşul roşu primit de George Cîmpanu, însă gazdele nu au putut egala şi U Cluj a reuşit o victorie istorică la Arad.

În clasament U Cluj este pe locul 7, cu 10 puncte, iar UTA se află pe 14, cu 7 puncte.

UTA: Fl. Iacob - Diogo Rodrigues (R. Stanciu 90), Stolnik, Carp, Aly Abeid (D. Dumitraşcu) – Freitas (Stahl 85), Fabry (Vucenovic 77), Marku - R. Pop (C. Mihai 85), Cooper, Micovschi. ANTRENOR: Mircea Rednic

U CLUJ: Gorcea – Peteleu (D. Oancea 90), Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu - Bic, Doukoure, G. Simion (Piţian 90), Cîmpanu - D. Popa (Tescan 86), I. Stoica (Silaghi 90). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: R. Pop 16, Cooper 90+1, D. Dumitraşcu 90+6 / Masoero 59, Doukoure 68, Gorcea 90+4

Cartonaş roşu: George Cîmpanu (U Cluj) min. 80

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu, Ferencz Tunyogi - Szabolcs Kovacs

Arbitri VAR: Rareş Vidican - Marius Omuţ

Observator: Octavian Şovre