Atletul Alin Şavlovschi a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de 2000 m obstacole din cadrul FOTE Maribor 2023.

Şavlovschi a fost cronometrat cu timpul 05:39.51.

Pe locul doi s-a clasat francezul Isaac Duportal (05:40.30), iar pe trei a terminat Benjamin Marton Szabo din Ungaria, cu timpul 05:41.52.

La tenis, simplu fete, aproape două ore s-a luptat Giulia Popa în finala cu Julie Pastikova, din Cehia. În final, reprezentanta Cehiei a obţinut victoria cu 2-0 (6-4, 6-4).

Tot sâmbătă, de la ora 15:00, Giulia Popa va juca finala fetelor de la dublu, alături de colega sa Alexia Ioana Tatu, contra adversarelor din Slovacia Sona Depesova şi Mia Pohankova.