Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, de formaţia Buducnost Podgorica, scor 29-28 (15-14), în meci contând pentru grupa B a competiţiei.

Principalele marcatoare ale formaţiei vâlcene au fost Elghaoui 8 goluri, Liscevici 6, Lopez 6.

După opt etape şi trei meciuri amânate din motive pandemice (cu Podravka, Borussia şi turul cu Buducnost), SCM Râmnicu Vâlcea ocupă locul 8, ultimul, cu 0 puncte.

În etapa a VIII-a mai este programată disputa Odense - CSKA, iar în celelalte două, Gyor - Borussia 38-25 şi Podravka - Brest 29-33.

În etapa viitoare, SCM va juca în deplasare, cu Borussia Dortmund.

Rezultate anterioare ale formaţiei vâlcene: 21-28 cu Brest, 21-30 cu Odense, 20-30 cu CSKA şi 31-38 cu Gyor.

Meciurile din faza grupelor se vor derula până în 14 februarie 2021, când primele două clasate se vor califica în sferturile de finală. Echipele de pe locurile 3-6 vor juca play-off, pentru celelalte patru locuri disponibile, în sistem eliminatoriu, în 6-7 martie şi 13-14 martie 2021.

Sferturile de finală sunt programate în 3-4 aprilie şi 10-11 aprilie, iar Turneul Final Four, în 29-30 mai 2021, la Budapesta.

SCM Râmnicu Vâlcea a fost acceptată direct în Liga Campionilor, iar CSM Bucureşti a primit wild-card.