Guvernul a adoptat, joi, ordonanţa pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români. Actul normativ reglementează situaţia eliberării unei cărţi de identitate provizorii până la eliberarea cărţii de identitate (simplă sau electronică) solicitată ca urmare a schimbării domiciliului sau alte motive admise, la cererea cetăţeanului.
Totodată, vizează debirocratizarea şi simplificarea administrativă, astfel că cetăţeanul poate solicita adeverinţă privind istoricul domiciliar de la orice Serviciu Public Comunitar Local de Evidenţă a Persoanelor, şi nu doar de la cel aferent zonei de domiciliu, mai arată comunicatul de presă al Executivului.



























