Preşedintele Nicuşor Dan a avut miercuri o întâlnire bilaterală cu Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, la Haga, în marja Summitului NATo, el declarând că în actualul context geopolitic dificil, este esenţial să colaboreze pentru consolidarea securităţii comune, în special în regiunea Mării Negre.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Am avut o întâlnire productivă şi consistentă cu Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, la Haga. Am discutat despre Parteneriatul Strategic româno-turc şi despre cooperarea dintre ţările noastre, bazată pe prietenia de lungă durată şi pe obiectivele comune. Ne-am concentrat pe relaţiile economice solide şi pe potenţialul semnificativ al acestora”, a scris preşedintele Nicuşor Dan pe Facebook.

”În actualul context geopolitic dificil, este esenţial să colaborăm pentru consolidarea securităţii comune, în special în regiunea Mării Negre, pentru dezvoltarea în comun a industriei de apărare, precum şi pentru proiecte de infrastructură strategică în regiunea noastră”, a mai spus şeful statului în mesaj.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.