Dragoş Pîslaru, despre solicitările confederaţiilor sindicale: Guvernul interimar nu poate să decidă chestiunea salariului minim. Este o prerogativă care nu poate fi exercitată decât de un guvern cu puteri depline

Dragoş Pîslaru, despre solicitările confederaţiilor sindicale: Guvernul interimar nu poate să decidă chestiunea salariului minim. Este o prerogativă care nu poate fi exercitată decât de un guvern cu puteri depline

Dragoş Pîslaru, ministrul interimar al Investiţiilor şi Proiectelor Europene şi al Muncii, a declarat, marţi, că o decizie privind majorarea salariului minim de la 1 ianuarie 2027, una dintre solicitările sindicatelor, nu poate fi luată de guvernul actual, care este interimar, ci poate fi luată numai de un guvern cu puteri depline.

”Suntem într-o situaţie în care, pe de o parte, confederaţiile sindicale spun că Guvernul nu are legitimitate şi că ar trebui să nu facă nimic, iar, pe de altă parte, tocmai vedem că sunt solicitări pe care le pun în faţa Guvernului, ca şi cum Guvernul interimar ar putea să decidă, de exemplu, chestiunea salariului minim. Este o prerogativă care nu poate fi exercitată decât de un Guvern cu puteri depline”, a declarat ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, despre solicitările sindicatelor care au protestat în faţa ministerului.

El a precizat că tot ceea ce poate Guvernul să asigure în zona de interimat este să continue dialogul şi să pregătească un cadru pentru un Guvern cu puteri depline”, a afirmat el.

”Cele două revendicări care au fost anunţate, prima dintre ele, legată de salariul minim, în perioada de 5 iunie (..) a existat deja o consultare cu privire la pregătirea cercetării care să fundamenteze nivelul salariului minim. Termenul, după cum ştiţi, conform HG, este de 20 octombrie. (..) Prin urmare, cu siguranţă, protestele sunt o formă de exprimare a sindicatelor. În acest moment, însă, nu avem vreo bornă care să ne permită, într-un fel, să luăm nişte decizii. Dar vom avea discuţii. Cu privire la celălalt subiect, legat de contractele colective, România respectă pilonul social, drepturile sociale”, a spus ministrul interimar, înainte de întâlnirea cu sindicatele care protestează la sediul Ministerului Muncii.

El a menţionat că, pentru negocierea la nivel naţional, nu există cadru de reprezentare, cel puţin la nivelul patronatelor, deci nu pot exista contracte colective naţionale.

”Pentru contractele sectoriale, sunt câteva care sunt deja adoptate. Evident, înţelegem faptul că sindicatele îşi doresc mai multe contracte colective sectoriale. Aceste lucruri le vom discuta, de altfel, la întâlnire, ca să înţelegem mai concret, exact, solicitările sindicale”, a subliniat Pîslaru.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră