Adunările generale ale judecătorilor şi procurorilor, au fost convocate luni, la ora 13.00, având ca unic punct pe ordinea de zi solicitarea fermă adresată factorilor politici de a respecta stabilitatea statutului judecătorilor şi procurorilor, anunţă CSM. Decizia a fost luată ţinând seama de faptul că măsurile propuse prin programul de guvernare asumat de Guvernul României vor avea ca unic impact destabilizarea serviciului public al justiţiei şi având în vedere că nivelul de salarizare a magistraţilor şi condiţiile de pensionare a acestora trebuie să fie în acord cu documentele europene şi jurisprudenţa Curţii Constituţionale, statutul de putere în stat al autorităţii judecătoreşti, incompatibilităţile şi interdicţiile profesiei, volumul de muncă şi complexitatea acesteia, precizează CSM.
”La data de 27.06.2025, Secţiile Consiliului Superior al Magistraturii au hotărât convocarea adunărilor generale ale judecătorilor şi procurorilor pentru data de 30.06.2025, ora 13:00, ordinea de zi stabilită având ca unic punct solicitarea fermă adresată factorilor politici de a respecta stabilitatea statutului judecătorilor şi procurorilor”, transmite CSM.
Instituţia precizează că decizia a fost luată având în vedere repunerea în discuţia publică în mod recurent a unor aspecte esenţiale ale statutului judecătorilor şi procurorilor, ”cu ignorarea problemelor reale ale sistemului judiciar semnalate constant de Consiliul Superior al Magistraturii şi ţinând seama de faptul că măsurile propuse prin programul de guvernare asumat de Guvernul României vor avea ca unic impact destabilizarea serviciului public al justiţiei”.
De asemenea, CSM reafirmă statutul constituţional de putere în stat al autorităţii judecătoreşti şi rolul esenţial al unei justiţii independente şi eficiente într-un stat de drept, ”în pofida stigmatizării constante a magistraţilor în spaţiul public”.
CSM precizează că nivelul de salarizare a magistraţilor şi condiţiile de pensionare a acestora trebuie să fie în acord cu documentele europene şi jurisprudenţa Curţii Constituţionale, statutul de putere în stat al autorităţii judecătoreşti, incompatibilităţile şi interdicţiile profesiei, volumul de muncă şi complexitatea acesteia.
CSM propune propriile variante pentru efectuarea de economii reale la bugetul de stat, printre care:
- reorganizarea activităţii judiciare prin desfiinţarea unor instanţe şi parchete (cel puţin câte o judecătorie/un parchet din circumscripţia fiecărui tribunal/parchet de pe lângă tribunal);
- generalizarea comunicării exclusiv electronice, cel puţin în raporturile cu instituţiile publice;
- accelerarea procesului de digitalizare pentru a tinde către un dosar exclusiv electronic, cel puţin în cauzele care vizează instituţiile publice şi/sau profesioniştii, cu consecinţa reducerii substanţiale a cheltuielilor privind consumabilele (justiţie fără hârtie);
- majorarea taxelor de timbru în conformitate cu realitatea socio-economică, astfel încât acestea să reflecte cheltuielile pe care le implică soluţionarea litigiilor, corelată cu măsuri corespunzătoare pentru eficientizarea ajutorului public judiciar;
- adoptarea unor măsuri eficiente de recuperare a prejudiciilor rezultate din săvârşirea de infracţiuni.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.