Următoarea rundă de discuţii între Rusia şi Ucraina va avea loc miercuri în Turcia, a anunţat luni preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski în discursul video pe care îl adresează naţiunii în fiecare seară.
„Astăzi am discutat cu Rustem Umerov (fostul ministru al apărării numit recent secretar al Consiliului de Securitate şi Apărare al Ucrainei - n.r.) despre pregătirile pentru un schimb de prizonieri şi o altă întâlnire cu partea rusă în Turcia. Umerov m-a informat că întâlnirea este programată pentru miercuri. Mai multe detalii vor urma mâine”, a declarat Volodimir Zelenski.
Rustem Umerov a condus delegaţia Kievului la primele două runde de negocieri directe cu Rusia.
Pentru moment, Kremlinul nu a reacţionat încă oficial, dar o sursă a declarat agenţiei oficiale ruse TASS că întâlnirea este programată pentru joi, 24 iulie, la Istanbul. „Delegaţiile ar putea ajunge la Istanbul pe 23” iulie, a declarat sursa agenţiei comentând anunţul lui Zelenski.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat luni că propunerile de pace ruse şi ucrainene sunt, pentru moment, „diametral opuse”.
„Există, aşadar, multă muncă diplomatică de făcut”, a adăugat el, anunţând că Moscova este pregătită de noi negocieri, dar menţionând că nu fusese încă stabilită o dată.
„Trebuie să facem tot posibilul pentru a obţine o încetare a focului. Iar partea rusă trebuie să înceteze să se eschiveze de la responsabilităţile sale”, declarase Zelenski în urmă cu două zile, declarându-se din nou gata să negocieze direct cu Vladimir Putin.
În timpul ultimelor negocieri de la Istanbul, de la începutul lunii iunie, Ucraina a respins ceea ce a calificat drept „ultimatumuri” din partea Rusiei, care cere Kievului să cedeze patru regiuni şi să renunţe la tot ajutorul militar occidental. Kievul a contestat, de asemenea, disponibilitatea Moscovei de a negocia o încetare a focului.
Cu toate acestea, la începutul lunii iulie, Kremlinul s-a declarat dispus să continue negocierile cu Ucraina, după ce preşedintele american Donald Trump i-a acordat 50 de zile pentru a negocia pacea, ameninţând cu sancţiuni şi anunţând în aceeaşi zi că va relua livrările de arme către Kiev, finanţate de ţările NATO.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.
Citește și...