O deversare importantă de petrol, rezultată în urma unui ”incident la un oleoduct”, a avut loc în landul Brandenburg, în nord-estul Germaniei, au anunţat autorităţile regionale, relatează AFP.
”Echipe de intervenţie au fost trimise la faţa locului” pentru a soluţiona acest incident grav care a avut loc miercuri seara ”la nivelul unei vane” a acestei canalizări care aparţine rafinăriei PCK, a anunţat un purtător de cuvânt al Ministerului regioonal din Brandenburg al Mediului.

- A major oil pipeline rupture occurred on December 10, 2025, near Gramzow in Brandenburg’s Uckermark region, Germany. At approximately 2:30 p.m. local time, at least 200,000 liters of crude oil escaped from the Rostock-to-Schwedt pipeline at a valve station in Zehnebeck,… pic.twitter.com/LRPGj6DbIL
— The Informant (@theinformant_x) December 10, 2025
Rafinăria PCK este deţinută de către o filială a gigantului petrolier Rosneft.
Ea se află sub tutela Guvernului german din septembrie 2022.
Incidentul a avut loc pe o conductă care asigură o legătură între portul german Rostock (nord), situat pe coasta Mării Baltice, şi Schwedt, unde se află instalaţia rafinărire, la frontiera cu Polonia.
Guvernul regional nu a dezvăluit nicio informaţie cu privire la cauza incidentului sau la amploarea pagubelor.
”O INTERVENŢIE EXTERIOARĂ INTENŢIONATĂ, EXCLUSĂ ÎN ACEST STADIU”
Potrivit unei purtătoare de cuvânt a rafimăriei, contactată de AFP, ”primele concluzii” arată că ”incidentul a fost cauzat de lucrări de pregătire în vederea unui test de siguranţă prevăzut mâine (joi) pe conductă”.
”O intervenţie extrioară intenţionată poate fi exclusă în acest stadiu”, a subliniat ea.
Presa regională scrie că petrol ţâşnea din conductă la cel puţin zece metri înălţime.
Incident at PCK Schwedt, a huge refinery complex in Germany owned by Russia but currently confiscated by the German Govt:
— C Schmitz (@chrisschmitz) December 10, 2025
- 12 m high "fountain of Oil" leak from a Pipeline in "Gramzow/Zehnebeck"
- The leak seems to be on the Druzba part between PCK Schwedt and Rostock Harbor… pic.twitter.com/ZJ05OVCELA
Începând din ianuarie 2023, în urma unui embargo impus la nivel european, după invazia la scară mare a Ucrainei de Rusia în februarie 2022, această rafinărie a încetat să se aprovizioneze cu petro, rusesc.
Rafinăria funcţionează în prezent cu soluţii alternative petrolului rusesc, prin livrări din portul Rostock şi portul Gdansk din Polonia vecină.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.







