Boris Johnson, îngrozit de evenimentele oribile din Ucraina / Olaf Scholz: Este o încălcare flagrantă a dreptului internaţional

Boris Johnson, îngrozit de evenimentele oribile din Ucraina / Olaf Scholz: Este o încălcare flagrantă a dreptului internaţional

Premierul Boris Johnson s-a declarat "îngrozit de evenimentele oribile din Ucraina" şi de faptul că preşedintele rus Vladimir Putin "a ales calea vărsării de sânge şi a distrugerii lansând acest atac neprovocat"..

El a adăugat că a vorbit cu preşedintele Ucrainei despre modul de răspuns şi promite acţiuni decisive din partea Regatului Unit şi a aliaţilor.

I am appalled by the horrific events in Ukraine and I have spoken to President Zelenskyy to discuss next steps.

"Germania condamnă în cei mai fermi termeni posibil acest act fără scrupule al preşedintelui (Vladimir) Putin, solidaritatea noastră se îndreaptă către Ucraina şi poporul acesteia”, a adăugat el într-un comunicat.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră