Poliţiştii au anunţat că o ambarcaţiune implicată în accidentul naval din Dolj, de miercuri după-amiază, a fost găsită la cinci kilometri de locul evenimentului, dar cei doi bărbaţi aflaţi în barcă sunt în continuare daţi dispăruţi. În zonă au loc ample activităţi de căutare a acestora.
Evenimente
26 mai Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dolj au anunţat, joi, că poliţiştii Postului de Poliţie Transporturi Navale Bechet au fost sesizaţi, miercuri după-amiază, de reprezentanţii Oficiului Căpitănie Calafat cu privire la faptul că pe fluviul Dunărea, în zona comunei Rast, s-a produs un incident naval, în care două ambarcaţiuni ar fi fost lovite de o navă.
”Din verificările efectuate de poliţişti, s-a stabilit că, în urma evenimentului, un bărbat care conducea una din ambarcaţiuni nu ar fi suferit vătămări, plecând de la faţa locului imediat după producerea evenimentului. Tot din verificări, poliţiştii au stabilit că în cea de-a doua ambarcaţiune implicată în evenimentul naval ar fi fost doi bărbaţi. Ambarcaţiunea în cauză a fost găsită răsturnată la aproximativ 5 km distanţă de locul evenimentului, însă bărbaţii nu au fost găsiţi”, au anunţat poliţiştii.
Ei au precizat că după producerea accidentului au fost începute ample activităţi de căutare, însă până în prezent bărbaţii nu au fost găsiţi.
Cei doi bărbaţi sunt Marius Nicuşor Docea, în vârstă de 46 de ani, din Afumaţi şi Marius-Liviu Efrem, 34 de ani, tot din Afumaţi, poliţiştii făcând publice semnalmentele şi fotografiile lor şi facând apel la cetăţeni să sune la 112 în cazul în care au informaţii despre aceştia.
Activităţile de căutare sunt desfăşurate în continuare de poliţişti, în vederea găsirii bărbaţilor dispăruţi şi stabilirii situaţiei de fapt.
Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Dolj au anunţat că, joi dimineaţă, căutările celor doi bărbaţi au fost reluate. Astfel, în zonă se intervine cu trei bărci, un echipaj de prim-ajutor, o autospecială de lucru cu apă şi spumă şi echipaj de scafandri. De asemenea, forţele de intervenţie au fost suplimentate cu o ambarcaţiune din cadrul ISU Dolj, iar în sprijin acţionează şi o ambarcaţiune a Poliţiei de Frontieră.
Totodată, un elicopter SMURD a fost trimis să survoleze zona.

Urmărește-ne și pe Google News
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.