Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a avut miercuri o întâlnire cu omologul german, Katherina Reiche, cei doi stabilin direcţii clare pentru un parteneriat strategic România–Germania în domeniul energiei, de la gaz natural şi energie nucleară, până la solar şi eolian. Ministrul afirmă că energia românească trebuie să lucreze pentru economia României.
”Energia românească trebuie să lucreze pentru economia României! Am avut discuţii aplicate cu omologul meu german, Katherina Reiche, ministrul federal al economiei şi energiei şi cu dr. Levin Holle, consilier de stat în cadrul Cancelariei Federale responsabil de politica economică şi financiară, alături de reprezentanţii celor mai mari companii din Germania”, scrie ministrul Energiei, într-o postare pe Facebook.
Bogdan Ivan anunţă că au stabilit împreună direcţii clare pentru un parteneriat strategic România–Germania în domeniul energiei, de la gaz natural şi energie nucleară, până la solar şi eolian.
”Obiectivele noastre sunt clare: să creştem capacitatea de producţie şi stocare a energiei electrice, să folosim gazul şi energia produse în România pentru a dezvolta industria petrochimică şi celelalte ramuri industriale cu valoare adăugată, să transformăm resursele noastre în locuri de muncă şi prosperitate pentru români!”, subliniază ministrul Energiei în mesaj.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.