Retailerul britanic Marks & Spencer (M&S) a anunţat miercuri că un atac cibernetic recent, care a dus la rafturi goale în magazinele alimentare şi la blocarea completă a vânzărilor online, va reduce profitul operaţional anual cu aproape o treime, transmite Reuter.
Compania, cunoscută pentru produsele sale de îmbrăcăminte, articole pentru casă şi alimente, a estimat că atacul din perioada Paştelui va provoca o pierdere de 300 milioane de lire sterline (403 milioane de dolari) din profitul operaţional în anul fiscal 2025/2026.
”Estimarea noastră actuală, înainte de măsurile de atenuare, este un impact asupra profitului operaţional de aproximativ 300 milioane de lire sterline pentru 2025/2026”, a transmis compania într-un comunicat publicat odată cu rezultatele anuale.
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
M&S a precizat că impactul financiar va fi parţial redus prin măsuri de control al costurilor, asigurări şi alte acţiuni comerciale, iar costurile legate de incident vor fi evidenţiate separat, ca element ajustabil.
Impactul estimat reprezintă 30,5% din profitul operaţional anual de 984,5 milioane de lire sterline, înainte de ajustări, înregistrat până la 29 martie 2025 – o cifră în creştere cu 17% faţă de anul precedent.
Atacul, calificat de companie drept ”extrem de sofisticat şi ţintit”, a provocat perturbări majore, iar M&S avertizează că efectele asupra vânzărilor online ar putea continua până în luna iulie. Incidentul a şters peste 1 miliard de lire din capitalizarea bursieră a companiei.
În ciuda impactului, CEO-ul Stuart Machin a declarat că M&S va folosi această perioadă de întrerupere pentru a accelera programul de transformare tehnologică lansat anul trecut: ”Vom condensa planul de doi ani în doar şase luni.”
Întrebat de presă dacă s-a plătit vreo răscumpărare, Machin a refuzat să comenteze. A confirmat însă că atacul a fost posibil din cauza unei ”erori umane”, fără a oferi alte detalii.
”Punem punct acestui capitol şi revenim la activitatea obişnuită,” a adăugat el.
Analiştii spun că atacul a umbrit rezultatele anuale solide ale companiei. Lucy Rumbold, analist la Quilter Cheviot, a notat că ”mare parte din impactul atacului este deja reflectat în preţul acţiunilor.”
În pofida informaţiei, acţiunile M&S erau în creştere cu 0,68% la ora 10:23, ora Londrei.
Tot mai multe companii semnalează ameninţările cibernetice drept riscuri majore. JD Sports a avertizat miercuri că un posibil atac similar ar putea duce la oprirea vânzărilor în magazine – o ”ipoteză severă, dar plauzibilă.”

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.