Echipa Rapid Bucureşti a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Universitatea Craiova, într-un meci al etapei a 14-a din Superliga.

Prima repriză a meciului din Giuleşti a fost dominată de carioveni, dar cei care au marcat, pe contraatac, au fost gazdele, prin Funsho Bamgboye, în minutul 36. Borja Valle a majorat scorul în minutul 80, cu un şut deviat şi Rapid s-a impus cu 2-0. În clasament, Rapid este pe locul 3, cu 26 de puncte, iar Universitatea Craiova ocupă locul 4, cu 22 de puncte.

RAPID: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza (Onea 71) – Oaidă (Kait 82), Al. Albu, Al. Ioniţă II (Al. Stan 66) – Funsho Bamgboye, Borja Valle (Cîrjan 81), Petrila (Papeau 66). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

CSU CRAIOVA: L. Popescu - Vlădoiu, Screciu, Badelj, Bancu - A. Creţu (Roguljic 77), Kurtic (Mateiu 84), Houri – Danciu (A. Trică 84), A. Ivan (Markovic 59), Al. Mitriţă. ANTRENOR: Corneliu Papură

Cartonaşe galbene: P. Iacob 45+1, Oaidă 49, Braun 71 / Houri 33, Badelj 52

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Ovidiu Artene - Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Ionuţ Bobe

Observator: Eduard Dumitrescu