FCSB a început cu stângul noul campionat după ce a terminat la egalitate duminică seara, scor 1-1 (0-1), cu echipa Universitatea Cluj, pe Arena Naţiională, într-un meci contând pentru etapa 1 din Superligă.

La Bucureşti, prima repriză a meciului dintre FCSB şi Universitatea Cluj a avut două goluri anulate, câte unul de fiecare parte (Florin Tănase – FCSB, min 34, anulat pentru ofsaid, respectiv Tescan – Universitatea Cluj, min 24, anulat cu VAR pentru henţ).

Adrian Bălan a deschis scorul pentru clujeni în al patrulea minute de prelungiri al reprizei întâi.

În minutul 53 Gorcea l-a faultat în careu pe Florin Tănase, arbitrul Marian Barbu a acorday penalti pe care l-a transformat acelaşi Florin Tănase.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Haruţ, S. Şerban (Ov. Popescu 46’) - Olaru, Edjouma (Şut 46’), Fl. Tănase – Cordea (Oaidă 46’), Fl. Coman (I. Stoica 64’), Oct. Popescu (Mamut 78’). Antrenor: Anton Petrea

U Cluj: A. Gorcea - R. Romeo, Fl. Ilie, D. Ispas, P. Pîrvulescu – Remacle (Bic 81’), R. Pires, I. Filip (Piţian 90’) – Tescan (Ely Fernandes 44’), Ad. Bălan (Hlistei 90’), Chipciu. Antrenor: Erik Lincar

Cartonaşe galbene: S. Şerban 4, V. Creţu 44, Oiadă 72 / Romario Pires 32, D. Ispas 63, Gorcea 86, Hlistei 90+5

Arbitri: Marian Barbu – Mircea Orbuleţ, Vladimir Urzică – Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Antonie Andrei – Marius Badea

Observator: Adrian Comănescu