Formaţia FC Rapid a fost învinsă, luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-1), de echipa Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a noua play-off-ului Superligii.

Învingătorii au rămas în inferioritate numerică în minutul 47, când a fost eliminat Căpăţînă.

Pentru craioveni au marcat Ivan ’42 (penalti), ’52 şi Creţu ’65. FC Rapid a înscris prin Dugandzic, în minutele 33 şi 59, ambele goluri din penalti.

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Morais – Kait (Ongenda ’74), Al. Albu, Al. Ioniţă (Luckassen ’54) – Sefer (Pănoiu ’74), Dugandzic, Bamgboye (Costache ’85). Antrenor: Adrian Mutu

Universitatea Craiova: L. Popescu – Căpăţînă, Zajkov, Badelj, Ndong (Silva ’61) – Al. Creţu, Screciu – Işfan (Cîmpanu ’20), Baiaram (Mateiu ’51), Ivan – Markovic (Koljic ’61). Antrenor: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Dugandzic ’35, Morais ‘90+6 / Baiaram ’16, Căpăţînă ’27, ’47, Popescu ‘89

Cartonaş roşu: Căpăţînă ‘47

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Vasile Marinescu, George Florin Neacşu – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Cătălin Popa, Romică Bîrdeş

Observatori: Andrei Ioniţă, Cătălin Cursaru

Penultima etapă a play-off-ului a decis campioana Superligii, Farul Constanţa. Farul a învins duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, echipa FCSB. Sâmbătă, CFR Cluj s-a impus în deplasare în faţa formaţiei Sepsi.

Clasament: 1. Farul Constanţa – 50 de puncte, 2. FCSB – 46, 3. CFR Cluj – 42, 4. Universitatea Craiova – 40, 5. FC Rapid – 35, 6. Sepsi – 26.

Ultima etapă a play-off-ului programează, în 28 mai, de la ora 21.00, următoarele partide: CFR Cluj – Farul, FCSB – FC Rapid, Universitatea Craiova – Sepsi.