Echipa Farul Constanţa a învins sâmbătă, în deplasare, scor 1-0, formaţia FC Hermannstadt, în prima etapă a Superligii. Este prima victorie din noua ediţie de campionat, după cele două egaluri de vineri.

Pentru meciul de la Sibiu, Hagi a păstrat în echipa de start un singur jucător care a evoluat ca titular şi cu Sheriff, este vorba de Artean. Gazdele au fost cei care au avut prima ocazie mare, ea a venit însă târziu, în minutul 45+5, când Borgnino a şutat din careu,, pe lângă poartă.

În minutul 46, Daniel Paraschiv a intrat în careu şi l-a depăşit pe Buzbuchi, dar mingea trimisă spre poartă a fost respinsă de fundaşii constănţeni. În minutul 57, Farul a deschis scorul, prin nou intratul Grameni. Acesta a înscris cu un şut din careu, schimbând tabela. Hermannstadt a avut o nouă ocazie în minutul 65: lovitură de cap Daniel Paraschiv, respinsă de Buzbuchi în bară. Gabi Iancu a fost şi el singur cu Buzbuchi, în minutul 75, dar nu a reuşit să îl învingă pe acesta. Grameni i-a pasat apoi lui Rivaldinho, care l-a lobat pe Letica, dar balonul a căzut pe bara transversală, în minutul 79. Minutul 90 a adus o ocazie a lui Borgnino, care l-a driblat pe Letica, dar Găman a scos balonul care se ducea spre poartă.

FC HERMANNSTADT: Letica - Butean, I. Stoica, V. Găman, Opruţ - D. Iancu (Jipa 62), Mino Sota, Baba Alhassan (Biceanu 62) – S. Balaure (G. Iancu 73), D. Paraschiv (Ad. Petre 86), Neguţ (I. Petrescu 86). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

FARUL: Buzbuchi – D. Sîrbu, Diogo Queiros, Gustavo Marins (Larie 54), Vianna (Grameni 54) – Doukoure (Bassong 20), Artean, Vînă - Borgnino, V. Dumitrache (Dussaut 64), Sali (Rivaldinho 54). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: D. Iancu 7, Biceanu 86, G. Iancu 90+1, Măldărăşanu 90+5 / Doukoure 2, Gustavo Marins 45, V. Dumitrache 60, D. Sîrbu 63, Vână 76, Bassong 77

Arbitri: Istvan Kovacs - George Florin Neacşu, Marius Badea – Rareş George Vidican

Arbitri VAR: Viorel Flueran -  Cristina Trandafir

Observator: Nicolae Grigorescu