Reprezentativa Spaniei s-a calificat în semifinale la Euro-2020, după ce a învins selecţionata Elveţiei, scor 3-1, la loviturile de departajare, vineri, la Sankt Petersburg, în sferturile competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirlor, scorul a fost egal, 1-1.

Spania a deschis scorul prin autogolul lui Zakaria, din minutul 8, în timp ce pentru Elveţia a punctat Shaqiri '68.

Din minutul 78, Elveţia a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Freuler.

La loviturile de departajare, pentru Spania au transformat Olmo, Moreno şi Oyarzabal şi au ratat Busquets şi Rodri.

Pentru Elveţia a transformat Gavranovic şi au ratat Schaar, Akanji şi Vargas.

Spania: Simon - Azpilicueta, Laporte, P. Torres (Alcantara '112), Alba - Koke (Llorente '90), Busquets, Pedri (Rodri '119)- F. Torres (Oyarzabal '91), Morata (Moreno '55), Sarabia (Olmo '46). Selecţioner: Luis Enrique

Elveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez, Freuler, Zakaria (Schaar '102) - Widmer (Mbabu '101), Shaqiri (Sow '82), Zuber (Fassnacht '90)- Embolo (Vargas '23), Seferovic (Gavranovic '82). Sélecţioner: Vladimir Petkovic

Confruntarea a fost arbitrată de englezul Michael Oliver, ajutat de conaţionalii săi Stuart Burt şi Simon Bennett. Arbitru de rezervă a fost Ovidiu Haţegan.

În semifinale, Spania va evolua, marţi, în compania învingătoarei din meciul dintre Belgia şi Italia, care se dispută de la ora 22.00.