Echipa italiană Monza a învins sâmbătă seara, în deplasare, gruparea Genoa, într-un meci al etapei a 28-a din Serie A.

Oaspeţii au condus cu 2-0 la Genoa, înainte de a fi egalaţi. Pessina şi Dany Mota au înscris în minutele 8 şi 18, iar la pauză Monza a intrat cu avantaj. Genoa a înscris la puţin timp după reluare, în minutul 52, prin Albert Gudmundsson, iar Vitinha a adus egalarea pe tabelă, în minutul 68. Monza s-a impus însă cu 3-2, ultima reuşită purtând semnătura lui Daniel Maldini, în minutul 79.

În ierarhia Seriei A, Monza ocupă locul 10, cu 39 de puncte, în timp ce Genoa se află pe 12, cu 33 de puncte.