Sepsi Sfântu Gheorghe a pierdut, duminică, a doilea meci din play-out-ul Ligii I, fiind învinsă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de FC Botoşani, în etapa a XIII-a, penultima a sezonului. Golul a fost marcat de Jonathan Rodriguez din penalti, în minutul 55.

În minutul 54, Chitoşcă l-a faultat în careu de Petrovikj, iar Rodriguez a marcat din penalti, în minutul 55.

Au evoluat următoarele echipe:

30 mai - Maratonul Fondurilor Europene. Parteneri: BCR, BRD, CEC
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Sepsi: Niczuly - Dalmau, Ursu (Ross '39), Viera, Dima (Yassin Hamed '51) - Petrovikj, Ghinga - Oliveira (Dumbravă '58), I. Fulop, Tandia - Simonovski. Antrenor Eugen Neagoe;

FC Botoşani: Cobrea - Burcă, Tincu, Miron - Unguruşan, Oaidă, J. Rodriguez, N. Muşat - M. Roman (Golubovici '27), Chitoşcă (Serediuc '70), C. Golofca (Acsinte '90). Antrenor Costel Enache.

Cartonaşe galbene: Viera '6, Fulop '70 / Serediuc '79, Cobrea '90+3

Arbitri: George Rădulescu - Florin Păunescu, Adrian Popescu - Marian Balaci;

Observatori: Constantin Ştefan, Valentin Mateescu.

8. Juventus 16, 12 jocuri.

Ultimele meciuri ale etapei, Gaz Metan Mediaş - Juventus Bucureşti şi ACS Poli Timişoara - FC Dinamo, vor avea loc luni, de la ora 18.00, respectiv 20.45.