Arbitrul Luis Godinho a primit ameninţări cu moartea după meciul de miercuri Sporting Braga – FC Porto, contând pentru prima manşă a semifinalelor Cupei Portugaliei.

Partida s-a terminat la egalitate, scor 1-1, gazdele egalând în minutul 90+12, prin Fransergio, după ce Porto a deschis scorul prin Taremi, în minutul 9. Godinho a eliminat doi jucători de la Porto, pe Luis Diaz ’70 şi Mateus Uribe ‘90+8.

După meci, în social media au apărut numerele de telefon ale arbitrilor, iar aceştia au primit ameninţări.

Consiliul de Arbitraj al federaţiei portugheze a condamnat ameninţările cu moartea primite de Luis Godinho şi de familia acestuia şi a precizat că divulgarea în social media a numerelor de relefon reprezintă “incitare la violenţă şi atingere gravă adusă intimităţii arbitrilor”.

Forul i-a cerut poliţiei să intervină în acest caz.

Meciul retur dintre FC Porto şi Braga va avea loc la 3 martie.