Jucătorul român Virgil Ghiţă a marcat sâmbătă golul echipei sale, Cracovia, în egalul reuşit de aceasta în deplasare, scor 1-1, cu formaţia Rakow Czestochowa.

Bogdan Racoviţan (Rakow) şi Virgil Ghiţă (Cracovia) au început titulari partida din etapa a 16-a a campionatului Poloniei, Ekstraklassa. Ghiţă a deschis scorul pentru oaspeţi, în minutul 25, iar Rakow a egalat în minutul 88, dintr-un penalti transformat de Milan Rundic.

La Rakow, Bogdan Racoviţan a fost integralist, iar Deian Sorescu a intrat pe teren în minutul 71. La Cracovia, Virgil Ghiţă a fost integralist, în timp ce Cornel Râpă a fost trimis în joc în minutul 83.

În clasament, Rakow este pe locul 4, cu 28 de puncte, iar Cracovia se află pe poziţia a 15-a, cu 16 puncte.