Preşedintele Nicuşor Dan susţine că nu a fost vreun blat cu PSD în campania electorală pentru Primăria Capitalei şi că i-ar fi uşor să critice PSD de dimineaţă până seara, dar că trebuie să fie corect şi echidistant faţă de formaţiunile din coaliţia de guvernare. ”Ăsta este raportul meu cu PSD. Nici eu, nici ei nu am uitat ce ne spuneam unii altora. Dar suntem oameni maturi şi putem avea un dialog”, afirmă el.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email
Nicuşor Dan a respins, într-o emisiune difuzată sâmbătă seară la Kanal D, ipoteza că a tras la căruţa PSD în campania pentru Primăria Bucureşti.
 
El a adăugat că trebuie privit în viitor şi nu în trecut.
 
”Nicidecum nu a fost blat. (…) Suntem în momentul ăsta într-o altă situaţie în care am fost în urmă cu doi sau cinci ani. Pentru mine ar fi simplu să mă uit. Cine m-a votat? 21 la sută dintre români. Ce vor ei? Să le aduc aminte, printre altele, cât de rău e PSD. De dimineaţă până seara să spun PSD, PSD, PSD a făcut asta sau asta. Şi îmi întăresc legătura cu publicul care m-a votat. Dar nu suntem acolo. Sunt în poziţia de preşedinte”, a afirmat Nicuşor Dan.
 
El a spus că România are nişte oportunităţi şi vulnerabilităţi şi că are nevoie de o guvernare stabilă, pro-occidentală. 
 
”În această guvernare sunt PNL, USR, UDMR şi PSD. Trebuie să fiu corect şi echidistant faţă de fiecare dintre partidele din această coaliţie care şi-a asumat guvernarea într-un moment dificil. Ăsta este raportul meu cu PSD. Nici eu, nici ei nu am uitat ce ne spuneam unii altora. Dar suntem oameni maturi şi putem avea un dialog”, a afirmat Nicuşor Dan.
viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.