Olympique Lyon a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), pe Saint-Etienne, în etapa a X-a a Ligue 1.

Gazdele s-au impus în derbiul Rhonealpin după ce au fost conduse la pauză, în urma unui autogol al portarului Anthony Lopes, din minutul 40.

Tino Kadevere a adus victoria formaţiei din Lyon după ce a înscris de două ori, în minutele 65 şi 74.

4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

În urma acestui rezultat, Lyon a urcat pe locul 5, cu 17 puncte, la egalitate cu alte trei formaţii, de pe locurile 6-8, Monaco, Montpellier şi Nice.

Lider este PSG, cu 24 de puncte, echipă urmată de Lille, 19 puncte, Rennes şi Olympique Marseille (nouă jocuri), cu câte 18 puncte.

Saint-Etienne ocupă locul 15, cu zece puncte.