Liderul ATP, sârbul Novak Djokovici, s-a calificat în optimile de finală ale turneului Australian Open, după ce l-a învins în turul al treilea pe canadianul de 19 ani Denis Shapovalov, locul 27 ATP şi cap de serie 25, cu scorul de 6-3, 6-4, 4-6, 6-0.

Djokovici a avut probleme în setul al treilea, în care a condus cu 4-1, dar a pierdut apoi cinci ghemuri la rând şi totodată primul set la actuala ediţie a AusOpen. El s-a răzbunat în setul al patrulea, pe care l-a câştigat cu 6-0, punând capăt partidei după două ore şi 22 de minute

În optimi, numărul 1 mondial va evolua cu rusul Danil Medvedev, locul 19 ATP şi cap de serie numărul 15, care l-a întrecut pe belgianul David Goffin, locul 22 ATP şi cap de serie numărul 21, cu 6-2, 7-6 (3), 6-3.

Novak Djokovici a câştigat de şase ori turneul din Australia, în 2008, 2011, 2012, 2013, 2015 şi 2016.