Federaţia Italiană de Fotbal (FIGC) a anunţat că la meciurile din aceste zile se va ţine un minut de reculegere în memoria fostului preşedinte al Italiei, Giorgio Napolitano.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

“Pentru a-l comemora şi onora pe Napolitano, FIGC a dispus să se ţină un minut de reculegere înaintea începerii tuturor meciurilor programate în weekend, începând din această seară şi până la confruntările de luni”, se arată pe site-ul federaţiei.

“Giorgio Napolitano a încetat din viaţă la Roma, la vârsta de 98 de ani. În 2006, la câteva săptămâni după alegerea sa, Napolitano a fost prezent la Berlin la finala care a încoronat Italia campioană mondială, a precizat FIGC.

Evenimente
26 mai Energy Road - Energie la tine acasă
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României

"Lumea fotbalului participă cu emoţie la profundul sentiment de tristeţe după trecerea în nefiinţă a lui Giorgio Napolitano", a declarat preşedintele FIGC, Gabriele Gravina., "Pentru noi toţi, el va rămâne întotdeauna preşedintele campion mondial".
 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.