Jorge Jesus a fost numit selecţioner al Portugaliei după eliminarea echipei de la Cupa Mondială

Jorge Jesus a fost numit selecţioner al Portugaliei după eliminarea echipei de la Cupa Mondială
FOTO: fpf.pt

Portugalia l-a numit pe Jorge Jesus în funcţia de nou antrenor principal al echipei naţionale, a anunţat federaţia vineri, la câteva zile după ce Roberto Martinez şi-a dat demisia în urma eliminării din Cupa Mondială de către Spania.

Martinez a declarat că îşi părăseşte funcţia după ce Spania a învins echipa sa cu 1-0 în optimile de finală ale Cupei Mondiale, precizând că acordul său expira ulterior înfrângerii.

Jesus, în vârstă de 71 de ani, şi-a petrecut cea mai mare parte a carierei de antrenor în Portugalia, inclusiv la Benfica şi Sporting.

Ultima sa funcţie de antrenor a fost la Al-Nassr, echipă pe care a condus-o la câştigarea titlului din Liga Pro din Arabia Saudită în sezonul 2025-26.

Cristiano Ronaldo a marcat 29 de goluri în 33 de meciuri sub conducerea lui Jesus în sezonul trecut.

Ronaldo, în vârstă de 41 de ani, a confirmat că aceasta a fost ultima sa Cupă Mondială, dar nu a luat încă o decizie cu privire la retragerea sa de la echipa naţională.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră