Formaţia Gaz Metan Mediaş a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (3-1), echipa Concordia Chiajna, în ultima etapă a play-out-ului Ligii I. Acesta a fost ultimul meci al sezonului în Liga I.

Pentru Gaz Metan Mediaş au marcat Mario Rondon, în minutele 1 şi 5 şi Yazalde, în minutul 36, în timp ce pentru Concordia a punctat Gorobsov, în minutul 45.

În minutul 30, portarul Concordiei, Georgian Mişu, a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Caiado.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Pleaşcă, Diallo, Larie, Romeo - Ivanov, Aurelio (Ely Fernandes '74) - Olaru (Mailat '69), Caiado, Rondon (Costea '64) - Yazalde. Antrenor: Edward Iordănescu

Concordia Chiajna: Mişu - Bărboianu, Meira, Stănică, Fota- Paliu (Obedeanu '83), Gorobsov, Nivaldo - Grădinaru, Bawab (Constantin '90), Ivanovic. Antrenor: Adrian Falub

Cartonaşe galbene: Fota '29, Bărboianu '37, Gorobsov '67, Ivanovici '79

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Florin Ovidiu Mazilu (central), Gabriel Bârjac, Ionel Valentin Dumitru (asistenţi) şi Cătălin Buşi. Observatori au fost Zoltan Szekely şi Mircea Călin.

Clasamentul play-out-ului este următorul: 1. Gaz Metan Mediaş – 48 de puncte, 2. FC Botoşani – 44 de puncte, 3. Dinamo – 43 de puncte, 4. CSM PolitehnicaIaşi – 31 de puncte, 5. FC Voluntari – 31 de puncte,  6. Hermannstadt – 27 de puncte, 7. Dunărea Călăraşi – 25 de puncte ,8. Concordia Chiajna – 19 puncte.

Concordia Chiajna şi Dunărea Călăraşi au retrogradat, în timp ce FC Hermannstadt va juca la baraj pentru Liga I cu locul 3 din Liga a II-a, Universitatea Cluj.

În Liga I au promovat direct Academica Clinceni şi Chindia Târgovişte.

Tragerea la sorţi a barajului pentru Liga I va avea loc luni, de la ora 13.00, la Casa Fotbalului. La tragerea la sorţi se va stabili ordinea de desfăşurare a celor două meciuri ale barajului (tur-retur). Cele două partide vor avea loc în datele de 8 şi 12 iunie.