Formaţia spaniolă Real Madrid a învins, sâmbătă, la Cardifff, cu scorul de 4-1 (1-1), echipa italiană Juventus Torino, şi a câştigat Liga Campionilor pentru a 12-a oară în istoria sa şi a doua oară consecutiv.

UPDATE 00:01 Sergio Ramos a primit trofeul Ligii Campionilor de la preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin

Căpitanul echipei Real Madrid, Serfio Ramos, a primit trofeul Ligii Campionilor de la preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, sâmbătă seară, la Cardiff.

După ce au fost premiaţi jucătorii echipei Juventus, arbitrii finalei şi fotbaliştii de la Real, Sergio Ramos a primit trofeul acordat celei mai bune echipe din fotbalul european.

UPDATE 23:41 Real Madrid a câştigat Liga Campionilor pentru a 12-a oară şi a doua oară consecutiv

Real devine prima echipă din istorie care reuşeşte să-şi păstreze titlul în actualul format al Ligii Campionilor.

Pentru Real Madrid a marcat Cristiano Ronaldo în minutele 20 şi 64, Casemiro, în minutul 61 şi Asensio în minutul 90.

Mario Mandzukici a înscris pentru Juventus în minutul 27.

Pentru Juventus au evoluat: Buffon - Barzagli (Cuadrado '66), Bonucci, Chiellini, A. Sandro -  Pjanici (Marchisio '71), Khedira - Dani Alves, Dybala (Lemina '78), Mandzukici - Higuain.  Antrenor: Massimiliano Allegri

Real Madrid a jucat în formula: Navas - Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Marcelo - Casemiro, Kroos (Morata '89), Modric - Isco (Asensio '82), Ronaldo, Benzema (Bale '77). Antrenor: Zinedine Zidane

Cartonale galbene: Dybala '12, Pjanici '66, Sandro '70, Cuadrado '72, '84 / Ramos '31, Carvajal '42, Kroos '53

Cartonaş roşu: Cuadrado '84

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Brych, ajutat de asistenţii Mark Borsch şi Stefan Lupp şi adiţionalii Bastian Dankert şi Marco Fritz. Arbitru de rezervă a fost sârbul Milorad Mazici, iar rezervă a asistenţilor germanul Rafael Foltyn.

La festivitatea de deschidere a cântat trupa americană Black Eyed Peas. Trofeul Ligii Campionilor a fost adus pe teren de fostul internaţional galez Ian Rush.

La meciul de la Cardiff au asistat şi mai mulţi foşti jucători ai Generaţiei de aur a fotbalului românesc, printre care Gheorghe Popescu, Bogdan Stelea, Dan Petrescu, Ioan Ovidiu Sabău, Basarab Panduru, Florin Prunea, Gheorghe Hagi, la invitaţia oficialului UEFA Ionuţ Lupescu.

Primul 11 trimis în teren de Allegri a avut p medie de vârstă de 30 de ani şi 336 de zile, acesta fiind al doilea cel mai în vârstă "11" titular dup[ ce al lui AC Milan în 2007 (31 ani şi 35 zile).

Cristiano Ronaldo a reuşit să ajungă la cota de 600 de goluri marcate în cariera sa de profesionist.

Zinedine Zidane a reuşit să devină al doilea antrenor care câştigă două competiţii europene în primele două sezoane, după Dettmar Cramer cu Bayern Munchen (1975, 1976).

UPDATE 23:36 Real - Juventus, scor 4-1; Asensio a marcat în minutul 90

Real Madrid conduce Juventus Torino, scor 4-1, în finala Ligii Campionilor de la Cardiff, după ce Marco Asensio a marcat în minutul 90.

UPDATE 23:29  Real - Juventus, scor 3-1; Cuadrado a fost eliminat

Real Madrid conduce Juventus Torino, scor 3-1, în finala Ligii Campionilor de la Cardiff, iar Juan Cuadrado a fost eliminat de la torinezi în minutul 84.

Cuadrado a primit al doilea cartonaş galben în minutul 84, după un fault la Ramos. El fusese sancţionat şi în minutul 72.

UPDATE 23:10 Real - Juventus, scor 3-1; Cristiano Ronaldo a punctat în minutul 64

Real Madrid conduce Juventus Torino, scor 3-1, în finala Ligii Campionilor de la Cardiff, după ce Cristiano Ronaldo a punctat în minutul 64.

UPDATE 23:07 Real conduce Juventus, scor 2-1; Casemiro a marcat în minutul 61

Real Madrid conduce Juventus Torino, scor 2-1, în finala Ligii Campionilor de la Cardiff, după ce Casemiro a marcat în minutul 61.

UPDATE 22:34 Juventus şi Real se află la egalitate, scor 1-1, la pauză

Juventus Torino şi Real Madrid se află la egalitate, scor 1-1, la pauză, în finala Ligii Campionilor de la Cardiff.

UPDATE 22:16 Juventus a egalat Real, scor 1-1; Mandzukici a punctat în minutul 27

Juventus Torino a egalat Real Madrid, scor 1-1, în finala Ligii Campionilor de la Cardiff, după ce Mario Mandzukici a punctat în minutul 27.

Mandzukici a înscris din pasa lui Higuain.

UPDATE 22:09  Real Madrid conduce Juventus, scor 1-0; Ronaldo a marcat în minutul 20

Real Madrid conduce Juventus Torino, scor 1-0, în finala Ligii Campionilor de la Cardiff, după ce Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 20.

Cristiano Ronaldo a marcat din pasa lui Carvajal.

Pentru Juventus evoluează: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini, A. Sandro -  Pjanic, Khedira - Dani Alves, Dybala, Mandzukici - Higuain.  Antrenor: Massimiliano Allegri

Real Madrid joacă în formula: Navas - Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Marcelo - Casemiro, Kroos, Modric - Isco, Ronaldo, Benzema. Antrenor: Zinedine Zidane

Meciul este arbitrat de germanul Felix Brych, ajutat de asistenţii Mark Borsch şi Stefan Lupp şi adiţionalii Bastian Dankert şi Marco Fritz. Arbitru de rezervă este sârbul Milorad Mazici, iar rezervă a asistenţilor germanul Rafael Foltyn.

La meciul de la Cardiff asistă şi mai mulţi foşti jucători ai Generaţiei de aur a fotbalului românesc, printre care Gheorghe Popescu, Bogdan Stelea, Dan Petrescu, Ioan Ovidiu Sabău, Basarab Panduru, Florin Prunea, Gheorghe Hagi, la invitaţia oficialului UEFA Ionuţ Lupescu.