Formaţia FC Rapid a remizat, sâmbătă seară, scor 1-1 (1-1), cu echipa Dinamo, într-un meci contând pentru etapa a XXVIII-a a Ligii 1 Casa Pariurilor.

Au marcat: Jakub Vojtus ’23 / Cosmin Matei ‘20

0-1, min. 20: Matei a înscris din nouă metri, profitând de greşeli ale fundaşilor rapidişti.

1-1, min 23: Vojtus a egalat cu un şut din şase metri, scăpat din marcajul adversarilor.

Meciul a fost întrerupt de două ori din cauza suporterilor. Prima dată în minutul 2, pentru scurt timp, fanii aruncând cu materiale pirotehnice. După startul reprizei secunde, în minutul 48, întreruperea a fost mai lungă, de aproximativ cinci minute. Fanii rapidişti au aruncat obiecte pirotehnice, iar arbitrul le-a cerut jucătorilor să se îndepărteze de careu până la finalizarea “spectacolului”. O petardă a explodat lângă Patriche şi l-a rănit la picior.

Rapid: H. Moldovan – Belu Iordache, Dandea (Moise ’61), D. Grigore, J. Morais – Cr. Săpunaru – Sefer (Stahl ’72), Kait, Al. Ioniţă (Marzouk ’61), R. Ilie – Vojtus (Bălan ’72). Antrenor: Mihai Iosif

Dinamo: Cristiano – Buleică (Moura ’70), Patriche Nichita, I. Jovanovic, A. Radu – Al. Răuţă (Rodriguez ’75), Pierret – Borduşanu (Bani ’75), C. Matei, Torje (Grădinaru ’70) – Ivanovski (Morar ’43). Antrenor: Flavius Stoican

Cartonaşe galbene: Morais ’58, Dandea ’58, Grigore ’68 / Pierret ‘45+1, Cristiano ‘90+5

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene – Ionuţ Coza

Observator: Dan Victor Berbecaru

La partidă au asistat 10.000 de spectatori, potrivit Digisport.

Jucătorii şi arbitrii au intrat pe teren purtând tricouri cu mesajul: “STOP THE WAR” “Libertate şi pace în Ucraina”, a fost un mesaj afişat pe un banner de fotbalişti înainte de meci.

Clasament: 1. CFR Cluj - 67 de puncte, 2. FCSB - 59, 3. CS Universitatea Craiova - 48, 4. FC Voluntari - 46, 5. FC Botoşani - 45, 6. Farul - 42, 7. FC Argeş - 41, 8. UTA - 37, 9. Rapid - 37,  10. Sepsi - 33, 11. FC U Craiova – 30, 12. Chindia - 29, 13. CS Mioveni - 28,  14. FC Dinamo - 17, 15. Gaz Metan Mediaş - 14, 16. Academica Clinceni - 11.