Echipa engleză Aston Villa a învins joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea olandeză AZ Alkmaar, într-un meci contând pentru grupa E din Conference League.

După o primă repriză fără gol. Aston Villa s-a văzut condusă în minutul 52, pe teren propriu. Din fericire, trupa lui Unai Emery a revenit şi s-a impus cu 2-1, rămânând în cărţile calificării pentru primăvara europeană. Aston Villa şi Legia Varşovia conduc în grupa E cu câte 9 puncte şi sunt ca şi calificate pentru faza următoare a competiţiei.

Rezultate ale meciurilor disputate joi seara, în cadrul grupelor din Conference League:

Grupa A: Olimpija Ljubljana – Klaksvik 2-0 (D. Sualehe 84, Nukic 88);

Grupa A: Slovan Bratislava – Lille 1-1 (Cavric 81 / Angel Gomes 53);

Grupa B: Zoria Luhansk – Maccabi Tel Aviv 1-3 (Horbach 74 / Luckassen 7, Dor Peretz 26, 43);

Grupa B: Breidablik – Gent 2-3 (Svanthorsson 16, 18 / Orban 6, 54 penalti, 69);

Grupa D: FC Bruges – Lugano 2-0 (Thiago 62 penalti, Vanaken 90+6);

Grupa E: Aston Villa – AZ Alkmaar 2-1 (Diego Carlos 61, Watkins 81 / Pavlidis 52);

Grupa H: Ludogoreţ - Fenerbahce 2-0 (Piotrowski 45+3, Rwan Seco 90+2).