CFR Cluj a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (0-1), echipa FC Viitorul, în ultimul meci al etapei a VII-a a play-off-ului Ligii I. Oaspeţii au condus cu scorul de 1-0 la pauză, după golul marcat de Rivaldinho '14. În repriza a doua gazdele au marcat de trei ori, prin Camora '57, Culio '67 (p) şi Vinicius '74, şi în urma victoriei îşi menţin avantajul de cinci puncte faţă de FCSB, cu trei etape înaintea finalului play-off-ului.

Min. 14, scor 0-1: Rivaldinho a marcat cu un şut la colţul lung, de pe partea stângă, după o pasă primită de la Houri. Brazilianul a împlinit, luni, 24 de ani;

Min. 57, 1-1: Camora a marcat cu un şut de la 20 de metri;

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Min. 67, 2-1: Ghiţă l-a faultat pe Omrani în partea stângă a careului de 16 metri, în minutul 66, iar Culio a transformat penaltiul dictat de Colţescu, în minutul următor;

Min. 74: 3-1: Deac a pasat scurt din corner lui Bordeianu, care a centrat, iar Vinicius a marcat cu capul.

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Djokovici (A. Mureşan '82), Bordeianu, Culio - Deac (Moutinho '84), Omrani, Costache (Păun '64). Antrenor Dan Petrescu;

FC Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri, T. Băluţă, Vînă (G. Ganea '70) - I. Hagi, Rivaldinho (Achim '64), Drăguş (Ciobanu '46). Antrenor Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Ţâru '6, Băluţă '17, Drăguş '19, Houri '77

Arbitri: Sebastian Colţescu - Ovidiu Artene şi Adrian Popescu - Robert Dumitru;

Observatori: Adrian Vidan şi Octavian Goga.

Lider în clasament este CFR Cluj, cu 44 de puncte. FCSB este pe locul 2, cu 39 de puncte, urmată de CS Universitatea Craiova – 36 de puncte, FC Viitorul - 30 de puncte, Astra Giurgiu – 24 de puncte, şi Sepsi – 20 de puncte, din 7 jocuri.