Echipa Universitatea Cluj a fost învinsă joi, în deplasare, de formaţia sârbă UZKK Student Nis, scor 93-78 (44-46), în manşa tur din preliminariile FIBA EuroCup.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

Principalele marcatoare ale partidei au fost Tesic 24 puncte, Nedeljkov 19, pentru Student Nis, respectiv Taylor 21, Bara 18, Morris 17, pentru Universitatea Cluj.

Manşa retur va avea loc în 25 septembrie, la Cluj-Napoca.  

Câştigătoarea din dubla manşă se va califica în grupa B a competiţiei.

În faza grupelor a fost repartizată direct Rapid Bucureşti, care va juca în grupa I, cu Movistar Estudiantes, Piestanske Cajky, UFAB49.

La startul sezonului 2025-2026 se vor afla 49 de echipe, dintre care 42 au asigurat locul în sezonul regulat, inclusiv cinci care vor pierde în preliminariile Euroligii. Între aceste 42 de echipe se află şi Rapid Bucureşti.

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.