Al Ain a învins, miercuri, la Abu Dhabi, după executarea loviturilor de departajare, formaţia neo-zeelandeză Wellington, campioana Oceaniei, în primul meci, preliminar, al Cupei Mondiale a cluburilor.

La finalul celor 90 de minute, scorul a fost 3-3 (1-3), după ce oaspeţii au avut 3-0. Campioana Emiratelor Arabe Unite s-a impus la loviturile de departajare, cu 4-3.

Al Ain a obţinut astfel dreptul de a juca în sferturile de finală ale competiţiei, sâmbătă, cu Esperance Tunis, campioana Africii.

În celălalt sfert se vor întâlni, tot sâmbătă, Kashima Antlers din Japonia, campioana Asiei, şi CD Guadalajara din Mexic, campioana Concacaf.

Campioanele Europei şi Americii de Sud, Real Madrid, respectiv River Plate, vor intra în competiţie în semifinale.