MOŢIUNE DE CENZURĂ - Bolojan, către PSD: Dacă e adevărată moţiunea, unde aţi fost, nu în Guvern?/ Grindeanu, lui Bolojan: Baroni? Vreţi să vorbim de banii primiţi de Oradea?/ Ce au declarat reprezentanţii partidelor/ Votul s-a încheiat - VIDEO, FOTO
Camera Deputaţilor şi Senatul dezbat marţi moţiunea de cenzură PSD-AUR "STOP "Planului Bolojan" de distrugere a economiei, de sărăcire a populaţiei şi de vânzare frauduloasă a averii statului", semnată de 254 de parlamentari. În sală şi-au anunţat prezenţa 402 senatori şi deputaţi, din totalul de 464. Moţiunea este citită în plen de senatorul PSD Daniel Zamfir. Premierul Ilie Bolojan s-a adresat PSD, de la tribuna Parlamentului, întrebând: ”Dacă e adevărată moţiunea, unde aţi fost până acum, nu în Guvern?”. Liderul PSD Sorin Grindeanu a luat cuvântul, răspunzând afirmaţiei lui Bolojan, care a spus că a generat supărarea baronilor locali, care nu au mai putut folosi puşculiţa statului. ”Consider că există viaţă şi după acest vot şi tot noi trebuie să găsim o soluţie să mergem mai departe / Baroni? Vreţi să vorbim de banii primiţi de Oradea?”, a declarat Grindeanu. Votul secret cu bile privind moţiunea s-a încheiat la ora 14.00. Urmează numărarea voturilor şi anunţarea rezultatului.
"A fost vreo reformă reală? Nu, doar tăieri cinice pentru întreţinerea mitului reformatorului", a fost replica social-democratului Ştefan Oprea (PSD), fost secretar general al Guvernului pentru premier.
Liderul AUR George Simion a ţinut să precizeze, referindu-se la negocierile pentru votul la moţiune, că parlamentarii AUR nu sunt de vânzare.
Deputatul liberal Gigel Ştirbu i-a întrebat pe iniţiatorii moţiunii ce pun în loc dacă trece această moţiune, iar lui Simion i-a spus că va fi la guvernare alături de PSD, urându-le "o cumetrie îndelungată".
De la tribuna Parlamentului, Diana Buzoianu (USR) a susţinut că această criză fabricată în laboratoarele de la Bucureşti şi Moscova costă deja românii. "2,2 miliarde de euro pentru mârşăvia pe care aţi numit-o moţiune de cenzură", a punctat Buzoianu.
Lóránd Turos (UDMR) a declarat că nu e cazul să vânăm vrăjitoare, iar liderul minorităţilor Varujan Pambuccian a afirmat: "Ştiu sigur că de mâine va trebui să revenim la masa coaliţiei".
Anamaria Gavrilă (POT) a dat asigurări că parlamentarii POT vor vota la vedere această moţiune, iar pe cei de la USR i-a numit "partidul exterminatorilor României".
Parlamentarul Tudor Ionescu (SOS România) l-a acuzat pe Ilie Bolojan că "după 10 luni, nu a livrat".
Florin Manole (PSD) a declarat că jumătate din Guvern nu înseamnă un guvern întreg şi că "s-a umplut paharul".
Florin Roman (PNL) a spus că astăzi se naşte o nouă alianţă politică, între PSD şi AUR. "Nu va fi un eveniment cu artificii, ci unul în care se dă foc României", a subliniat el.
Reprezentantul USR Radu Miruţă a declarat că moţiunea nu este despre Ilie Bolojan, este o confruntare într-un vechi mod de a face politică.
După prezentarea moţiunii de cenzură, premierul Ilie Bolojan a prezentat punctul de vedere al Guvernului, răspunzând acuzaţiilor din moţiune.
"Dacă e adevărată moţiunea, unde aţi fost până acum? Dacă nu e adevărată, atunci minţiţi în moţiune", s-a adresat el PSD, remarcând că moţiunea "are o fractură logică".
FOTO: Inquam Photo / Octav Ganea
Timpul maxim alocat pentru dezbateri - Guvern - 30 de minute. PSD - 15 minute, AUR 11 minute, PNL 9, USR - 7, UDMR - 4 minute, restul grupurilor au câte 1-2 minute.
Premierul este acuzat, în textul moţiunii, că a transmis un mesaj nazist, vorbind despre şobolanii din cămară şi că Executivul pregăteşte cea mai amplă înstrăinare de active strategice din ultimele două decenii, fără consultare în Coaliţie, fără dezbatere publică şi fără o minimă asumare politică.
FOTO: Inquam Photo / Octav Ganea
Textul integral al moţiunii poate fi consultat AICI
Potrivit Constituţiei, Camera Deputaţilor şi Senatul, în şedinţă comună, pot retrage încrederea acordată Guvernului prin adoptarea unei moţiuni de cenzură, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor.
Conform articolului 47 din Regulamentul şedinţelor comune, "acordarea votului de încredere Guvernului şi retragerea încrederii acordate Guvernului prin adoptarea unei moţiuni de cenzură sunt supuse procedurii votului secret cu bile", în prezenţa a cel puţin jumătate plus unu din membrii care compun cele două Camere ale Parlamentului.
După prezentarea moţiunii de cenzură de către deputatul sau senatorul desemnat de iniţiatorii acesteia, preşedintele care conduce şedinţa comună dă cuvântul prim-ministrului sau, în cazul imposibilităţii participării acestuia, membrului Guvernului care îl reprezintă, pentru prezentarea poziţiei Guvernului. În continuare, preşedintele dă cuvântul deputaţilor şi senatorilor, în ordinea înscrierii lor la cuvânt.
După încheierea dezbaterilor se trece la votarea moţiunii de cenzură. Moţiunea de cenzură se consideră adoptată dacă este votată de majoritatea deputaţilor şi senatorilor, în acest caz fiind vorba despre 233 de voturi.
Dacă moţiunea de cenzură a fost respinsă, deputaţii şi senatorii care au semnat-o nu mai pot iniţia, în aceeaşi sesiune, o nouă moţiune de cenzură, cu excepţia cazului în care Guvernul îşi angajează răspunderea în Parlament.
Conform articolului 110 din Constituţie, Guvernul este demis la data retragerii de către Parlament a încrederii acordate.
Guvernul al cărui mandat a încetat "îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern".
Share
Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.