Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski anunţă miercuri că rachete de croazieră de fabricaţie ucraineană au lovit, în noaptea de marţi spre miercuri, o fabrică rusă de armament situată în centrul Rusiei, într-unul dintre rarele atacuri de acest fel, relatează AFP.
Ucraina depune eforturi să dezvolte propriile rachete, pentru a compensa lipsa de furnituri de la aliaţii săi din Occident.
"Noaptea trecută, (rachete de tip) FP-5 Flamingo ucrainene au lovit o fabrică militară la Ceboksarî, care furnizează armatei ocupantului piese pentru drone şi rachete", anunţă preşedintele ucrainean.
El a publicat o înregistrare video cu o rachetă care se îndreaptă către ţintă şi coloane de fum deasupra unei clădiri.
Продовжуємо застосовувати українські далекобійні санкції проти російських воєнних об'єктів і нафтової галузі. Зокрема, цієї ночі українські FP-5 Flamingo влучили у воєнний завод у Чебоксарах, який забезпечує армію окупанта компонентами для дронів і ракет. Дякую ЗСУ за влучність!…
- Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 10, 2026
Ceboksarî este un oraş rusesc situat la aproximativ 1.000 de kilometri de frontiera Ucrainei, în Ciuvaşia.
Kievul a testat în august 2025 propria rachetă de tip Flamingo, cu o rază de acţiune revendicată de 2.000 de kilometri.
Însă folosirea acestei rachete rămâne relativ rară.
"Devreme, în această (miercuri) dimineaţa, Ceboksarî a fost ţinta unui atac (...). Acţionăm să stabilim numărul victimelor şi amploarea pagubelor cauzate infrastructurilor", a anunţat guvernatorul Ciuvaşiei, o regiune situată la aproximativ 600 de kilometri est de Moscova, Oleg Nîkolaev.
Kievul a lovit, de asemenea, o rafinărie de petrol în regiunea Samara, în Rusia, şi un petrolier rus la Marea Neagră, a anunţat Statul Major ucrainean.
Ucraina produce anumite rachete cu rază lungă de acţiune - de tip Flamingo sau de tip Neptun - şi primeşte de la aliaţii săi rachete de croazieră franceze de tip Scalp, britanice de tip Storm Shadow - dar în cantitate mică.
Statele Unite nu au livrat, până în prezent, rachete de tip Tomahawk - la care spera Zelenski.
Aceste atacuri cu rachetă sunt ultimele dintr-o serie de acţiuni ofensive ucrainene - tot mai numeroase - desfăşurate pe teritoriul Rusiei de către Kiev, la peste patru ani de la lansarea invaziei ruse a Ucrainei, în februarie 2022.




























