Preşedintele Statelor Unite, Joe Biden, a anunţat că „nu anticipează în acest stadiu” noi restricţii pentru călătoriile internaţionale, nici măsuri de carantină în SUA faţă de noua variantă Omicron a Covis-19, a spus el într-o declaraţie de presă despre pandemie de la Washington.
Biden a declarat de altfel că „dacă oamenii sunt vaccinaţi şi poartă mască, nu este nevoie de lockdown”, scrie BFM TV.
El a declarat luni că „nu sunt motive de panică" în faţa răspândirii noii variante a Covid-19. „Cea mai bună protecţie împotriva Omicron este vaccinarea completă şi rapel”, a scris preşedintele american pe Twitter.
10 iunie Perspectivele macroeconomice şi fiscale ale României
Statele Unite au închis frontierele pentru cei care vin din opt ţări din Africa australă.
„Cercetătorii noştri şi oficialii din sănătatea publică lucrează rapid pentru a afla mai multe despre această variantă”, a declarat vineri un înalt responsabil american.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.