Iranul eliberează nouă dintre cei 12 membri indieni ai unui petrolier imobilizat la 14 iulie, anunţă New Delhi

Iranul eliberează nouă dintre cei 12 membri indieni ai unui petrolier imobilizat la 14 iulie, anunţă New Delhi
Iranul eliberează nouă dintre cei 12 membri indieni ai unui petrolier imobilizat la 14 iulie, anunţă New Delhi (Foto: Twitter)

Iranul a eliberat nouă dintre cei 12 membri indieni ai echipajului unui petrolier sub pavilion panamez, imobilizat la 14 iulie, a anunţat vineri Ministerul indian de Externe, relatează AFP.

Teheranul a acuzat nava - MT Riah - că transporta petrol de contrabandă, în contextul unor tensiuni tot mai puternice între Guvernul iranian, Regatul Unit şi Statele Unite pe tema navigaţiei în Strâmtoarea Ormuz.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră