Preşedintele american Donald Trump a declarat că va tăia fondurile acordate Columbiei, deoarece liderul acestei ţări „nu face nimic pentru a opri” producţia de droguri, ceea ce reprezintă cel mai recent semn al tensiunilor dintre Washington şi unul dintre cei mai apropiaţi aliaţi ai săi din America Latină, relatează AP.
Într-o postare pe reţelele de socializare, Trump s-a referit la preşedintele columbian Gustavo Petro ca fiind „un traficant de droguri ilegal” care este „puţin apreciat şi foarte nepopular”. El a avertizat că Petro „ar fi bine să închidă” operaţiunile cu droguri „sau Statele Unite le vor închide pentru el, şi nu o vor face cu frumosul”. Ministrul apărării din Columbia, Pedro Sánchez, în apărarea lui Petro şi a angajamentului naţiunii în lupta împotriva drogurilor, a spus: „ Dacă există o ţară care şi-a folosit toate capacităţile şi a pierdut bărbaţi şi femei în lupta împotriva traficului de droguri... aceea este Columbia”.
Trump, în timp ce se afla la Mar-a-Lago în Florida, a scris pe platforma sa Truth Social că Petro „încurajează puternic producţia masivă de droguri, în câmpuri mari şi mici” în toată Columbia, pe care preşedintele republican a scris-o iniţial greşit, înainte de a-şi şterge postarea şi de a o înlocui cu ortografia corectă a ţării. „Petro nu face nimic pentru a opri acest lucru, în ciuda plăţilor şi subvenţiilor pe scară largă din partea SUA, care nu sunt altceva decât o jecmăneală pe termen lung a Americii”, a spus Trump.
„ÎNCEPÂND DE AZI, ACESTE PLĂŢI, SAU ORICE ALTE FORME DE PLĂŢI SAU SUBVENŢII, NU MAI VOR FI EFECTUATE CĂTRE COLUMBIA”, a declarat Trump. El a mai spus că Petro a avut „un discurs dur faţă de America”.
Câteva ore mai târziu, secretarul apărării Pete Hegseth a anunţat cel mai recent atac al SUA în apele din largul Americii de Sud, de data aceasta împotriva unei nave despre care a spus că era asociată cu un grup rebel columbian – Armata Naţională de Eliberare (ELN) – şi că transporta „cantităţi substanţiale de narcotice”, dar nu a precizat cum au aflat acest lucru agenţiile de informaţii americane. El a declarat pe reţelele de socializare că trei bărbaţi aflaţi la bord au fost ucişi în atacul de vineri.
Duminică dimineaţă, Petro a acuzat guvernul SUA de asasinat şi a cerut explicaţii după un atac american joi în apele Caraibelor.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.