Prima ediţie Neversea Kapital, care începe vineri, va aduce peste 100 de artişti la Bucureşti. Festivalul se va desfăşura pe o suprafaţă de peste 130.000 de metri pătraţi şi va include trei scene: Mainstage, The Ark, Temple.
Scena principală a primei ediţii Neversea Kapital ridică standardele producţiilor de festival din România la un nou nivel. Inspirată din show-urile unor artişti internaţionali precum Beyoncé şi Swedish House Mafia, structura impune printr-un design industrial, futurist.
Piesa de rezistenţă a scenei este cel mai înalt ecran LED montat vreodată în România, completat de două volume verticale spectaculoase, cu o înălţime de 22 de metri, care evocă siluetele stilizate ale unor clădiri metropolitane. În jurul acestor panouri, o structură metalică complexă creează adâncime şi susţine un sistem de lumini care adaugă ritm şi energie fiecărui show. Iluminarea dinamică duce cu gândul la un oraş în mişcare, mereu activ – o metaforă vizuală pentru vibe-ul urban al festivalului.
Dincolo de vizual, scena principală este susţinută de cel mai complex/puternic sistem de sunet instalat vreodată pe Arena Naţională, cu un număr record de boxe şi incinte acustice.
Mii de jandarmi, poliţişti locali, medici şi agenţi de securitate privaţi vor fi prezenţi la festival
Festivalul Neversea Kapital este pentru 3 zile şi 3 nopţi cel mai sigur loc public din România, astfel că mii de angajaţi ai Ministerului Administraţiei şi Internelor (Direcţia Generală Management Operaţional M.A.I., Jandarmeriei Române, Poliţiei Române, Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, Brigăzii de Combatere a Crimei Organizate şi Poliţiei Locale, se vor asigura că sunt respectate toate măsurile de siguranţă. De altfel, în festival vor fi şi sute de agenţi de securitate privaţi.
De asemenea, echipajele de la ISU Bucureşti, UPU Bucureşti şi SMURD Bucureşti vor fi pregătite pentru a oferi suportul necesar la punctele medicale avansate şi punctele de prim ajutor.
Restricţii de circulaţie în Bucureşti
Pentru ca circulaţia în oraş să funcţioneze în parametri, se vor institui mai multe restricţii de circulaţie. Bucureştenii care locuiesc sau îşi desfăşoară activitatea în zona festivalului nu vor fi afectaţi de restricţiile de circulaţie, asigură organizatorii.
Pentru desfăşurarea în condiţii de fluenţă şi siguranţă a traficului rutier, Poliţia Rutieră va institui restricţii de circulaţie auto în următoarele intersecţii, în perioada 4-6 iulie:
1. Str. Vatra Luminoasă, de la intersectia cu Str. Tony Bulandra, până la intersecţia cu Str. Pierre de Coubertin, pe ambele benzi, începând cu 4 iulie 2025, ora 15.00, gradual, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00;
2. Str. Tony Bulandra, începând cu 4 iulie 2025, ora 15.00, gradual, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00, cu excepţia riveranilor, accesului către spital şi lăcaşului de cult;
3. Străzile care fac legătura între Str. Vatra Luminoasă şi Str. Maior Coravu, pe de o parte, şi între Bd. Basarabia şi Str. Maior Coravu, pe de altă parte, începând cu 4 iulie 2025, ora 00.00, gradual, până după încheierea festivalului, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00;
4. Str. Maior Coravu, începând cu data de 4 iulie 2025, ora 16,00, gradual, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00, cu excepţia riveranilor
5. Str. Pierre de Coubertin, de la intersectia cu Str. Vatra Luminoasă, până la intrarea în Complexul Sportiv, începând cu data de 4 iulie 2025, ora 00,00, gradual, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00, cu excepţia riveranilor;
6. Str. Sg. Vasile Şerbănică (de la intersecţia cu Bd. Basarabia, până la intrarea în curtea stadionului), începând cu data de 4 iulie 2025, ora 00,00, gradual, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00;
Totodată, se vor institui următoarele:
- se restrictioneaza accesul mijloacelor auto în alveola din faţa intrării în curtea Complexului Arena Naţională, dinspre Bd. Basarabia, începând cu data de 4 iulie 2025, ora 00.00 până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00.
- se va restricţiona parcarea autovehiculelor, începând cu data de 4 iulie 2025, ora 00,00, până după încheierea festivalului, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00, pe urmatoarele segmente: pe Str. Vatra Luminoasă, între intersecţia cu Str. Pierre de Coubertin şi intersecţia cu Str. Tony Bulandra;
- pe Str. Tony Bulandra, începând cu data de 4 iulie 2025, ora 00,00, gradual, până după încheierea festivalului, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00, dinspre Str. Vatra Luminoasă, spre intrarea de la Str. Maior Coravu în Complexul Arena Natională.
Vor fi deviate liniile de transport în comun ale STB pe:
- Str. Vatra Luminoasă, cu mutarea capătului liniilor direct in Depoul de pe Str. Tony Bulandra începând cu 4 iulie 2025, ora 15.00, gradual, până după încheierea festivalului, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00.
- Str. Maior Coravu: începând cu data de 4 iulie 2025, ora 00,00, gradual, până după încheierea festivalului, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00;
Începând cu data de 4 iulie, ora 00,00, gradual, până după încheierea festivalului, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00, în perimetrul rondului de pe aceasta stradă, în faţa intrării în Complexul Arena Natională, se va restricţiona parcarea oricărui autovehicul întrucât autocarele artiştilor vor intra in complex pe traseul: Str. Vatra Luminoasă - Str. Tony Bulandra - rond - Arena Nationala, cu ajutorul Poliţiei Locale sector 2
Str. Pierre de Coubertin, de la intersecţia cu Str. Vatra Luminoasă, până la intrarea în Complexul Sportiv: începând cu data de 4 iulie 2025, ora 00,00, gradual, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00; Str. Tony Bulandra:
Începând cu data de 4 iulie 2025, ora 00,00, gradual, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00, se va restricţiona parcarea autoturismelor în zona intrării din Bd. Basarabia a Stadionului National Arena cu ajutorul Poliţiei Locale sector 2.
Măsurile de restricţie ale traficului rutier vor fi asigurate de către efective ale Brigăzii Rutiere şi ale Poliţiilor Locale competente teritorial. Excepţie de la restricţiile rutiere fac autovehiculele destinate situaţiilor de urgenţă. De asemenea, se va restricţiona accesul mijloacelor auto după cum urmează:
- în alveola din fata intrării în curtea Complexului Arena Natională, dinspre Bd. Basarabia, începând cu data de 4 iulie 2025, ora 00,00, gradual, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00
- pe Bd. Pierre de Coubertin, tronsonul cuprins între Str. Vatra Luminoasă şi intrarea în Complexul Sportiv Arena Nationala, începând cu data de 4 iulie 2025, ora 00,00, gradual, până în data de 7 iulie 2025, ora 07.00.
Organizatorii evenimentului vor asigura distribuirea de permise de acces (“tag-uri”) riveranilor locatari şi agenţi economici, cu ajutorul cărora deţinătorii pot traversa filtrele rutiere. Accesul se poate face prin prezentarea unui act de identitate sau orice alt document din care rezultă că utilizatorul autoturismului domiciliază sau desfăşoară activităţi economice în zona afectată de restricţii.
Pentru a trece de filtrele instituite de autorităţi, riveranii trebuie să prezinte fie un act de identitate, un contract de comodat sau unul de închiriere care să ateste domiciliul în zonă.
Circulaţia autobuzelor
Pentru buna desfăşurare a evenimentului se va închide traficul rutier, după obţinerea avizelor Comisiei Tehnice de Circulaţie din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti şi al Brigăzii Rutiere, cu excepţia S.T.B. (troleibuzele 90 şi 86) care vor fi deviate pe str. Vatra Luminoasă, iar capătul liniilor vor fi mutate direct în depoul de pe str. Tony Bulandra, linia 143 va fi deviată la cap de linie Baicului iar autobuzul 104 va circula deviat prin Şos. lancului, în perioada 4 - 6 iulie 2025.
TPBI suplimentează parcul liniilor de noapte N1, N10, N102 şi N109, autobuzele circulă la un interval de 10 minute în intervalul orar 22.30-05.00 de la următoarele staţii:
• „Vatra Luminoasă” – vehiculele liniilor N1 şi N10;
• „Sarafineşti” (pe sensul spre Piaţa Unirii) şi „Piaţa Iancului” (pe sensul spre Pantelimon) – vehiculele liniei N102;
• „Arena Naţională” (pe ambele sensuri) – vehiculele liniei N109.
Pentru a ajunge la stadion, spectatorii vor putea utiliza şi liniile de zi 1, 4, 10, 40, 55, 86, 90, 104 şi 311, care funcţionează până în jurul orei 23.15.
Paul Kalkbrenner, Axwell, Kshmr, Nervo, Deborah de Luca, Steve Aoki, Don Diablo, Sickick, Charlotte de Witte, Korolova, Nina Kraviz sunt doar câţiva dintre artiştii care fac parte din line-up-ul celui mai tare festival din Bucureşti.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.
Citește și...