Sportivul Vlad Dascălu a terminat, luni, pe locul 7, proba de mountain bike din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Medalia de aur i-a revenit britanicului Thomas Pidcock, urmat de Mathias Flueckiger din Elveţia, la 20 de secunde, şi de spaniolul David Valero Serrano, la 34 de secunde

Dascălu, 23 de ani, aflat la prima participare la JO, a fost la 49 de secunde de câştigător, la fel ca sportivii de pe locurile 5 şi 6.

Rutierul Vlad Dascălu, care locuieşte în Spania de la 9 ani, a fost, în 2019, campion mondial under-23 la mountain bike, performanţă cu care a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

În vârstă de 24 de ani, Dascălu face mountain bike de opt ani.

El a câştigat titlul mondial la Mountain Bike XCO, categoria under 23 în Canada, iar datorită acestui rezultat a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.