UPDATE - Rusia s-a retras de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca. Acuză "încălcări grave ale regulilor de competiţie din partea organizatorilor" / Mesajul Ambasadei Rusiei în România

UPDATE - Rusia s-a retras de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca. Acuză "încălcări grave ale regulilor de competiţie din partea organizatorilor"  / Mesajul Ambasadei Rusiei în România

Echipa naţională rusă de gimnastică ritmică a decis să se retragă de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică din 2026, de la Cluj-Napoca, "din cauza unor încălcări grave ale regulilor de competiţie din partea organizatorilor", a anunţat vineri biroul de presă al Federaţiei Ruse de Gimnastică (RGF), potrivit TASS.

UPDATE - 

Ambasada Rusiei în România notează, într-un comunicat, că “sportivii ruşi au fost nevoiţi să renunţe la participarea la competiţia de gimnastică ritmică FIG World Challenge Cup, desfăşurată în perioada 26–28 iunie 2026 la Cluj-Napoca, ca urmare a poziţiei părţii române, care nu a asigurat posibilitatea participării depline a echipei naţionale a Rusiei, în pofida deciziilor Federaţiei Internaţionale de Gimnastică (FIG) din 17 mai 2026 şi ale Uniunii Europene de Gimnastică (European Gymnastics) din 24 mai 2026 privind anularea măsurilor restrictive aplicate anterior (Ad-Hoc Rules) şi restabilirea deplină în drepturi a sportivilor ruşi”.

“Autorităţile locale au refuzat să ofere delegaţiei noastre posibilitatea de a evolua sub Drapelul de Stat al Federaţiei Ruse şi cu intonarea Imnului de Stat al Federaţiei Ruse. Acest fapt contravine principiilor fundamentale ale Cartei Olimpice, care prevăd egalitatea participanţilor la competiţiile sportive şi inadmisibilitatea discriminării pe criterii de cetăţenie sau apartenenţă naţională. Sportul este menit să unească popoarele, să consolideze înţelegerea reciprocă şi să servească păcii, nu să devină ostatic al conjuncturii politice şi instrument al răspunderii colective.

Gimnaştii ruşi sunt, de-a lungul a numeroase decenii, lideri recunoscuţi ai sportului mondial, iar performanţele lor au adus o contribuţie nepreţuită la dezvoltarea gimnasticii ritmice. Regretăm sincer că suporterii europeni au fost din nou privaţi de posibilitatea de a urmări performanţele excepţionalilor sportivi ruşi.

Le urăm gimnaştilor noştri, antrenorilor şi întregii delegaţii ruse tărie de caracter, noi victorii strălucite şi rezultate remarcabile la viitoarele competiţii internaţionale”, se arată în mesajul ambasadei.

ŞTIREA INIŢIALĂ

Reacţia vine după ce primarul oraşului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunţat că la competiţie nu va fi afişat steagul Rusiei şi nu se va intona imnul acestei ţări.

„Organizatorii ne-au informat verbal că steagul naţional al Federaţiei Ruse nu va fi arborat în arenă şi că imnul naţional nu va fi intonat în cazul victoriilor gimnastelor ruse”, a declarat Linar Ginatullin, purtătorul de cuvânt al departamentului de gimnastică ritmică al Federaţiei Ruse de Gimnastică (RGF). „Aceasta reprezintă o încălcare directă a deciziei din luna mai a Comitetului Executiv al Federaţiei Internaţionale de Gimnastică [World Gymnastics], în temeiul căreia gimnastelor ruse li s-au restabilit pe deplin drepturile.”

CITEȘTE ȘI “România să fie privată de dreptul de a găzdui turnee”, cere Rusia, după ce Emil Boc a anunţat că la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca vor participa ruşi, dar fără imn şi steag / Antrenoare emerită: Primarul nu poate decide

„De asemenea, acest lucru este o încălcare a Cartei Federaţiei Mondiale de Gimnastică şi a prevederilor actualizate ale Cartei Olimpice, menite să protejeze sportul şi sportivii de orice presiune externă de natură politică, statală, socială sau economică. Echipa noastră naţională este întotdeauna pregătită să participe la competiţii în care sunt respectate cerinţele Federaţiei Mondiale de Gimnastică”, a adăugat Ginatullin.

Federaţia Rusă de Gimnastică a precizat că va urmări aplicarea strictă a deciziilor Federaţiei Mondiale de Gimnastică, recurgând la toate mecanismele juridice internaţionale disponibile.

În data de 18 mai, Comitetul Executiv al Federaţiei Mondiale de Gimnastică a decis să ridice restricţiile impuse anterior sportivilor ruşi, permiţându-le să concureze la nivel internaţional sub steagul Rusiei. Federaţia Europeană de Gimnastică a informat ulterior agenţia TASS cu privire la această decizie şi a declarat că va lua o decizie privind ridicarea restricţiilor până pe 24 mai, urmând în cele din urmă acest exemplu.

În decembrie 2025, Comitetul Executiv al CIO a emis recomandări care permiteau sportivilor din Rusia şi Belarus să participe la competiţii internaţionale sub steagurile şi imnurile naţionale. Recomandarea se aplica atât sporturilor individuale, cât şi celor de echipă. Numeroase federaţii sportive internaţionale au urmat această propunere, precizează TASS.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră