Echipa naţională a României a învins, duminică seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 4-0 (3-0), selecţionata Andorrei, într-un meci din grupa I de calificare la Campionatul European din 2024. Tricolorii ocupă primul loc în grupă, cu 16 puncte, cu unul mai mult decât Elveţia.

CITEȘTE ȘI Meciul România – Andorra: Iordănescu: Suntem cu două jocuri înainte de final neînvinşi. Sunt bucuros şi mândru de băieţi / Criticile personal pe mine mă lasă să dorm noaptea. Mă deranjează când sunt jigniri la adresa jucătorilor

UPDATE

România avea nevoie de victorie într-un meci disputat pe Arena Naţională fără obişnuiţii spectatori, dar cu tribunele pline de copii. Căpitanul Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, dintr-o lovitură liberă trimisă direct la vinclu. În minutul 28 Bancu a pasat perfect pentru Ianis Hagi care a preluat şi a înscris cu un şut din careu. Ianis Hagi l-a şicanat apoi pe Marc Garcia, care l-a faultat în careu şi s-a dictat penalti, transformat de Răzvan Marin şi la pauză s-a intrat cu 3-0 pentru România. Imediat după pauză Hagi i-a pasat lui Florinel Coman şi acesta a înscris, în minutul 50, făcând 4-0. Tricolorii au avut două goluri anulate pentru ofsaid, dar victoria o duce pe România pe primul loc al grupei I, cu 16 puncte. Pe locul secund e Elveţia, cu 15 puncte, iar Israel e pe locul 3, cu 11 puncte.

ROMÂNIA: H. Moldovan – Sorescu, R. Drăguşin (Ad. Rus 46), A. Burcă, Bancu – R. Marin (Cicâldău 59), N. Stanciu (M. Marin 65) – Moruţan, I. Hagi (Alibec 65), Fl. Coman – Bîrligea (Mihăilă 59). SELECŢIONER: Edi Iordănescu

ANDORRA: Iker Alvarez - Jesus Rubio (De Pablos 64), M. Vales, Llovera, San Nicolas - M. Garcia (Pomares 86), E. Vales (Jordi Rubio 76), Rebes (Pujol 86), Cervos - M. Vieira, A. Sanchez (Bernat 64). SELECŢIONER: Koldo Álvarez

Cartonaşe galbene: R. Marin 9 / M. Vieira 9, A. Sanchez 12, San Nicolas 19, Jesus Rubio 37, M. Garcia 43, Bernat 84

Cartonaş roşu: Moises San Nicolas (Andorra) min. 90+1

Arbitri: Kristo Tohver - Silver Koiv, Sten Klaasen (toţi din Estonia)

Arbitri VAR: Pascal Muller (Germania)

UPDATE

În minutul 90+1, de la oaspeţi a fost eliminat San Nicolas.

UPDATE

Coman a înscris golul de 4-0 pentru tricolori, în minutul 50.

UPDATE

Naţionala este pe primul loc în clasamentul grupei, cu 16 puncte, urmată pe locul doi de Elveţia, care are 15 puncte şi un joc mai puţin.

UPDATE

România a mai marcat un gol, prin Răzvan Marin, în minutul 44, din penalti.

UPDATE

România a făcut 2-0 prin Ianis Hagi, în minutul 28.

UPDATE

A marcat Stanciu, în minutul 23.

ŞTIREA INIŢIALĂ

La partidă pot asista doar copii, ca urmare a incidentelor de la meciul România – Kosovo, scor 2-0, disputat la 12 septembrie.

FRF a anunţat că s-au procesat pentru jocul cu Andorra 23.767 de bilete pentru copii sub 14 ani şi însoţitori. Au aplicat pentru bilete şi au fost validate 458 de şcoli, 186 de cluburi sau asociaţii sportive şi 46 de grădiniţe, fundaţii sau alte instituţii cu activitate juvenilă.

Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria victimelor atacurilor din Israel şi Gaza.

Cele două echipe evoluează în următoarele formule:

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 23. Sorescu, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 10. Stanciu-cpt. – 21. Moruţan, 14. Hagi, 17. Fl. Coman – 19. Bîrligea. Selecţioner: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Niţă, 16. Târnovanu – 2. Raţiu, 4. Rus, 5. Screciu, 6. M. Marin, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Drăguş, 13. Mihăilă, 20. Man, 22. Borza

ANDORRA: 12. Álvarez – 18. Jesus Rubio, 5. Llovera, 3. M. Vales, 15. M. San Nicolás – 21. Marc García, 6. E. Vales, 4. Rebés, 17. Cervós – 8. M. Vieira-cpt., 9. A. Sánchez. Selecţioner: Koldo Álvarez
Rezerve: 1. Gómes, 13. Pires – 2. De Pablos, 7. Marc Pujol, 10. R. Fernández, 11. I. Fernandez, 14. Aláez, 16. Gomes, 19. Viladot, 20. Pomares, 22. Víctor Bernat, 23. Jordi Rubio

Partida este arbitrată de o brigadă din Estonia, cu Kristo Tohver la centru, ajutat de Silver Koiv şi Sten Klaasen. Rezervă este Juri Frischer, iar în Camera VAR se află doi germani: Pascal Müller şi Harm Osmers.

În celălalt meci din grupă, Elveţia şi Belarus au remizat, scor 3-3.