Reprezentativa României a remizat, miercuri seară, la Belfast, scor 1-1 (0-0), cu selecţionata Irlandei de Nord, în ultima etapă a Grupei 1 a Diviziei B din cadrul Ligii Naţiunilor. În celălalt meci din grupă, liderul Austria a remizat acasă cu Norvegia, scor 1-1, datorită unui gol marcat în minutul 90+4. Nord-irlandezii au retrogradat în Divizia C, ocupanta primului loc promovează în Divizia A.

În Irlanda de Nord, au marcat Boyce ’56 pentru gazde şi Bicfalvi ’81 pentru tricolori.

Tricolorii au purtat banderole negre în memoria victimelor tragediei de la Piatra Neamţ. Înainte de startul partidei s-a ţinut un moment de reculegere.

În tribune s-au aflat 1.060 de spectatori.

Irlanda de Nord: Peacock-Farrell – Ballard, Evand, Cathcart – Kennedy (Lewis ’66), McNair, Smith (Galbraith ’79), Mccann, Dallas – Magennis (McLaughlin ’79), Boyce (Washington ’66). Selecţioner: Ian Baraclough.

România: Tătăruşanu – Nedelcearu, Cristea, Toşca (Bicfalvi ’74) – Creţu (Mogoş ’64), Marin, Nistor, Camora, – Man (Maxim ’64), Alibec (Băluţă ’87), Tănase (Ganea ’87). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Meciul a fost arbitrat de elveţianul Sandro Scharer, ajutat de asistenţii Bekim Zogaj şi Jonas Erni, iar Fedayi San a fost patrulea oficial.

În aceeaşi grupă, Austria a terminat la egalitate cu Norvegia, pe teren propriu, scor 1-1, înscriind golul egalizator în minutul 90+4, prin Grbic. Norvegienii au marcat prin Zahid, în minutul 61.

Cu câteva ore înainte de cele două partide, Comisia de Apel a UEFA a anunţat decizia cu privire la confruntarea România – Norvegia, care a fost anulată, oaspeţii neputând să facă deplasarea. Tricolorii au fost declaraţi câştigători la masa verde (3-0). Potrivit federaţiei norvegiene, aceasta are dreptul să conteste decizia Comisiei de Apel.

Clasamentul grupei este următorul: 1. Austria – 13 puncte, 2. Norvegia – 10 puncte, 3. România – 8 puncte, 4. Irlanda de Nord – două puncte.