Formaţia CFR Cluj a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa FC Botoşani, şi a câştigat al patrulea titlu consecutiv de campioană a României şi al şaptelea din istoria sa.

Unica reuşită a meciului a fost semnată de Ţigănaşu, în proprie poartă, în minutul 53.

Minutul 53: CFR Cluj a deschis scorul prin Andrei Burcă, după ce lovitura de cap a acestuia a fost deviată în plasa porţii cu umărul de Ţigănaşu

FC Botoşani: Pap - Braun, Chindriş (Târşa '82), Şeroni (Tîrcoveanu '62), Ţigănaşu - Caia (Meleke '4), E. Florescu (Patache '82), E. Papa - Ashkovski (Fili '63), Ongenda, Al Mawas. Antrenor: Marius Croitoru

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Burcă, Camora - Sigurjonsson (Hoban '76), Bordeianu, M. Gîdea (Păun '4/Pereira '84) - Deac (Chipciu '85), Debeljuh (Rondon '85), Costache. Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaş galben: Camora '79

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Colţescu, ajutat de asistenţii Mircea Orbuleţ şi George Neacşu, iar rezervă a fost desemnat Viorel Flueran.

Observator de arbitri a fost Ioan Onicaş.

Din etapa a IX-a mai sunt de disputat meciurile FCSB - Universitatea Craiova şi Academica Clinceni - Sepsi OSK.

Înaintea acestor două meciuri, clasamentul este următorul:

Clasament: 1. CFR Cluj - 51 de puncte, 2. FCSB - 45, 3. Sepsi – 37, 4. Universitatea Craiova – 37, 5. FC Botoşani – 31, 6. Academica Clinceni – 29.

CFR Cluj a mai câştigat campionatul în 2008, 2010, 2012, 2018, 2019 şi 2020.