Formaţia Universitatea Craiova a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Rapid, într-un meci din etapa a şaptea a Ligii 1, în care a revenit de la 0-1 şi gazdele au jucat în inferioritate numerică mai mult de o repriză.

Au marcat: Albu ’15 / Markovic ’83, Koljic ‘90+1

În minutul 43, de la Rapid a fost eliminat Claudiu Belu, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

În minutul 48, o petardă a explodat lângă Pigliacelli. Portarul Universităţii Craiova s-a prăbuşit, vizibil afectat. El şi-a revenit după scurt timp şi după ce Săpunaru s-a dus către suporteri şi le-a cerut să nu mai arunce cu petarde jocul s-a reluat.

FC Rapid: Moldovan – Belu, Săpunaru, Dandea, Goge – Crepulja, Albu, Ilie (Florica ’75) – Carnat (Nastos ’75), Bălan (Moise ’45), Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Ivanov ’54), Găman, Screciu (Constantin ’81), Bancu – Nistor, Fedele (Vînă ’46), Vătăjelu (Baiaram ’46) – Cîmpanu, Markovic, Gustavo (Koljic ’54). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Cartonaşe galbene: Belu ’18, ’43, Săpunaru ’45, Albu ’82, Dandea ‘90+5 / Gustavo ’45, Ivanov ’60, Markovic ’65, Bancu ’82, Koljic ‘90+3

Cartonaş roşu: Belu ‘43

Arbitri: Radu Petrescu – Mihai Marius Marica, George Florin Neacşu – Iulian Călin

Observator: Sorin Boca