Ucraina s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale Euro-2020, după ce a învins, la Glasgow, pe Stadionul Hampden Park, cu scorul 2-1 (1-1, 1-1), în urma desfăşurării prelungirilor, reprezentativa Suediei. Golul victoriei a fost marcat în minutul 120+1, când ucrainenii erau în superioritate numerică.

Danielson a fost eliminat în minutul 99, pentru un fault dur asupra lui Besedin. Iniţial, suedezul a primit cartonaşul galben, dar după ce a revăzut faza arbitrul Daniele Orsato i l-a arătat pe cel roşu. Besedin nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit.

Au marcat: Forsberg '43 / Zincenko '27, Dovbik '120+1.

Suedia: Olsen - Lustig (Krafth '83), Lindelof, Danielson, Augustinsson (Bengtsson '83) - Larsson (Claesson '97), Olsson (Helander '101), Ekdal, Forsberg - Kulusevski (Quaison '97), Isak (Berg '97). Selecţioner Jan Andersson;

Ucraina: Buşan - Karavaiev, Zabarni, Krivţov, Matvienko - Sidorciuk (Bezus '118), Stepanenko (Makarenko '95), Zincenko - Iarmolenko (Dovbik '106), Iaremciuk (Besedin '91, Ţigankov '101), Şaparenko (Malinovski '61). Selecţioner Andrii Şevcenko.

Cartonaşe galbene: Kulusevski '70, Forsberg '85  / Iarmolenko  '79, Dovbig '120+1.

Cartonaş roşu: Danielson '99.

Arbitri: Daniele Orsato – Alessandro Giallatini, Fabiano Preti – Davide Massa (toţi Italia);

Arbitri VAR: Massimiliano Irrati, Marco Di Bello, Filippo Meli, Paolo Valeri (toţi Italia).

Ucraina va evolua în sferturi cu Anglia.